VARŠAVA, Civilni vazdušni saobraćaj u svijetu čeka i naredna katastrofalna godina a srednjeevropski avioprevoznici koji grcaju u gubicima ne mogu da očekuju da će naći kupca, kazao je za današnju Žečpospolitu glavni analitičar Međunarodne asocijacije za vazdušni saobraćaj (IATA) Brajan Pirs.
Izvještaj koji je IATA predstavila juče u Ženevi najcrnju 2010. godinu predviđa aviokompanijama u Evropi i gubitke od 2,5 milijarde dolara, dok će u SAD gubici dostići dve milijarde.
Za srednjeevropske prevoznike, poljski LOT, češki ČSA i mađarski Malev koje vlade nastoje bez uspjeha da privatizuju izvještaj predviđa teške čitave dvije do tri godine, iako im ne prijeti opasnost da odu pod stečaj.
“Te aviokompanije ne mogu da računaju da će se za njih naći za kratko vrijeme kupac”, kazao je poljskom listu Pirs.
Jedino što te srednjeevropske kompanije mogu trenutno dok ne dođu bolja vremena za privatizaciju da rade je da drastično smanjuju troškove.
U ČSA su počela masovna otpuštanja, dogovoreno je smanjenje plata pilotima za 6,7 odsto, iako im je kolektivni ugovor garantovao 1,2 odsto povišice preko inflacije a naredne godine plate će biti smanjene linearno svima.
Troškove, prije svega preko smanjenja plata pokušava sada da ugovori i poljski LOT.
IATA predviđa da bi naredne godine pod stečaj moglo da ode 16 aviokompanija, najviše u Africi, ali nije isključeno da zauvijek sleti i neki od evropskih avioprevoznika.
Ove godine ukupni gubici civilnog vazdušnog saobraćaja dostići će prema procjenama IATA 11 milijardi dolara a 2010. godinu aviokompanije u svijetu mogle bi da završe sa skoro upola manjim gubicima od 5,6 milijardi dolara.