SARAJEVO, Rezultati spoljnotrgovinske razmjene u BiH u prvom kvartalu ove godine loši su i nepovoljni, podaci su Spoljnotrgovinske komore /STK/ BiH.
“Bescarinske barijere razlog su što izvoz BiH nije mnogo veći, posebno u susjedne zemlje, a otklanjanjem ovih barijera trenutno negativni rezultati mogli bi biti popravljeni”, rekao je na konferenciji za novinare Igor Gavran, projekt menadžer u sektoru za makroekonomiju STK BiH.
Prema njegovim riječima, nakon višegodišnjeg pozitivnog trenda povećanja pokrivenosti uvoza izvozom sada dolazi do postupnog, ali uočljivog pada te pokrivenosti i upozoravajućih pokazatelja koji bi mogli ići obrnutim smjerom sa tenedencijom daljeg pogoršanja.
“Osim poznate recesijske promjene u periodu 2008. i 2009. godine, trendovi su bili uglavnom pozitivni, dok su za 2012. neizvjesni”, istakao je Gavran.
Kada je riječ o vodećim izvoznim tržištima gdje je usmjeren najveći dio izvoza BiH situacija je ista, rekao je Gavran i naveo da BiH duži niz godina bilježi izvanredan rast izvoza u Tursku, gdje je pokrivenost uvoza izvozom dostigla dvotrećinski nivo.
“Što se tiče ostalih tržišta, BiH kontinuirani pozitivan slijed bilježi jedino sa tržištem Njemačke, mada se i on usporava. Na ostalim tržištima zabilježeni su nepovoljniji rezultati, a posebno drastičan pad je izvoza na tržište Srbije, čak 32 procenta”, istakao je Gavran.
Govoreći o uvoznim tržištima, Gavran je rekao da je došlo do određenih smanjenja vrijednosti, ali da je i dalje taj iznos daleko veći od vrijednosti izvoza. “Iako pokrivenost uvoza izvozom sa EU djeluje impozantna, skoro 73 procenta, ukupni rezultati ukazuju na zabrinutost izvoza na ova tržišta”, naveo je on.
Prema njegovim riječima, strukutra spoljnotrgovinske razmjene najviše govori o tome koliko je ekonomija BiH zavisna od svega nekoliko proizvoda i svega nekoliko sektora.
“Pad izvoza za 9,39 odsto u prvom kvartalu je proizvelo faktički svega nekoliko proizvoda. Međutim, tih nekoliko proizvoda određuje stanje privrede BiH”, objasnio je Gavran.
On je rekao da je ukupan pad izvoza u ovom periodu bio oko 200 miliona maraka, te da se od toga skoro cjelokupan iznos odnosi na pad izvoza električne energije za nevjerovatnih 85 odsto, dok je vrijednost izvoza koksa i polukoksa pala za 75 odsto.
“Samo ova dva proizvoda faktički čine izvoz. Uz dodatno povećanje uvoza električne energije od preko 100 procenata dolazimo do ovako negativnog rezultata”, objasnio je on.
Gavran je istakao da bi ekonomska situacija u BiH bila povoljna da su samo ove dvije energetske grane zadržale isti nivo izvoza, te da svaki poremećaj na tom trižištu direktno uništava ekonomiju. On je rekao da BiH bilježi određen pad izvoza zbog vremenske situacije u februaru, ali da će se do kraja godine vrijednosti uvoza i dalje povećavati.
Prema podacima STK, sektor koji je zadržao isti izvoz je automobilska industrija koja najviše zavisi od njemačkog tržišta.
Gavran kaže da je došlo do blagog povećanja uvoza nafte i naftnih derivata. “U narednom kvartalu očekuje se konitnuirani pad cijena ovih energenata, a samim tim i stabilizacija kada je riječ o uvozu”, naglasio je Gavran. Srna