BANJALUKA, Nije tačna informacija da će doći do gašenja Republičke uprave za inspekcijske poslove i Poreske uprave RS, već ćemo samo raditi na poboljšanju rada u oblasti kontrola rada na crno i uplate doprinosa, jer nismo zadovoljni tim oblastima.
Ovo je u petak izjavio Milenko Savanović, ministar rada i boračko-invalidske zaštite RS, demantujući objave pojedinih medija da slijedi gašenje navedene dvije institucije, jer nisu opravdale svoje postojanje.
“Biće reorganizacije u smislu poboljšanja efikasnosti kada su u pitanju rad na crno i uplata doprinosa kod Poreske uprave RS, jer u te dvije oblasti nismo zadovoljni, pošto imamo puno radnika koji rade na crno i slabe uplate doprinosa dovode u pitanje funkcionisanje javnih fondova”, kazao je Savanović.
On je naveo da još nije pronađen modalitet prema kojem će biti izvršena reorganizacija u ove dvije institucije, ali je to u nadležnosti Vlade RS, koja će i odlučiti na koji način će to biti sprovedeno.
Anton Kasipović, ministar pravde Republike Srpske, izjavio je da Vlada razmišlja o modalitetima i načinima rada Inspektorata RS, i da se to radi putem tima za realizaciju ekonomske politike i Odbora za reformu privrednog sistema.
“Da li će to biti sadašnji format i način rada ili neki drugi model Inspektorata, mislim da je još rano govoriti”, rekao je Kasipović.
Iz Inspektorata je saopšteno da je od 2006, od kada je ova institucija počela s radom, zabilježen značajan rast nivoa discipline u primjene propisa.
“Ovome u prilog ide i podatak da procenat kontrola sa utvrđenim nepravilnostima danas iznosi oko 30 odsto, dok je u trenutku osnivanja Inspektorata iznosio oko 40 odsto”, naveli su u Inspektoratu.
Iz ove institucije ističu da svojim radom Inspektorat utiče na rast prihoda budžeta Republike Srpske, a posebno budžeta fondova.
“Inspektorat godišnje u prosjeku izvrši oko 26.000 kontrola u unutrašnjem inspekcijskom nadzoru i preko 120.000 pregleda u spoljnotrgovinskom inspekcijskom nadzoru. Inspektori godišnje izreknu novčane kazne u vrijednosti od preko 3.500.000 KM, dok se po osnovu pregleda izvršenih u spoljnotrgovinskom prometu u budžet RS uplati oko 5,6 miliona KM”, precizirali su u ovoj instituciji, naglašavajući da do sada nikada nisu dobili negativnu ocjenu Glavne službe za reviziju javnog sektora.
“Ono što inspektorima otežava rad je što pojedine oblasti nisu potpuno pokrivene propisima”, naveli su u Inspektoratu.
Predrag Zgonjanin, predsjednik Unije udruženja poslodavaca RS, smatra da bi se rad inspekcijskih službi mogao poboljšati kroz veću saradnju između republičkih i inspekcijskih službi lokalnih zajednica, kao i kroz usklađivanje njihovog rada s principima koji su na snazi u EU.
Zgonjanin kaže da na terenu “ove dvije vrste inspekcijskih službi ne znaju jedna za drugu, čime se smanjuje efikasnost kontrola”.
Predstavnici granskih sindikata koje smo kontaktirali odbili su da komentarišu najavljene izmjene i rad Inspektorata. Nezavisne novine