LONDON, Povećanje stope nezaposlenosti u evrozoni i ukidanje većeg broja radnih mjesta u SAD-u od očekivanja ipak nisu previše zabrinuli ulagače na evropskim berzama.
Podsjetimo, evropski statistički biro objavio da je stopa nezaposlenosti u evrozoni u novembru prošle godine je porasla na najviši novo u zadnjih 11 godina jer su kompanije nastavile rezati troškove kako bi se lakše borile s posljedicama najdublje recesije od perioda Drugog svjetskog rata. Nezaposlenost u evropskim državama koje dijele zajedničku valutu u novembru se povećala na 10 odsto.
Američko je ministarstvo rada obavijestilo da su tamošnji poslodavci u decembru prošle godine neočekivano ukinuli 85.000 radnih mjesta. Analitičari koje je anketirao Reuters očekivali su da je u decembru bez posla u SAD-u ostalo manje od 11.000 Amerikanaca, koliko ih je prema prvim podacima bilo otpušteno u novembru.
Akcijska tržišta kao da su ignorisala te podatke pa je većina akcija porasla. Deutsche Bank je predvodio rast unutar bankarskog sektora sa 3,8-postotnim skokom. Njegov britanski rival Barclays se povećao 1,9 odsto. Razlog rasta tih izdanja je povećanje rejtinga od strane UBS-a koji je preporučio njihovu kupnju.
Od gubitnika ističe se farmaceutski sektor. Najveći britanski proizvođač lijekova GlaxoSmithKline oslabio je 0,9 odsto jer će se Belgija pridružiti Njemačkoj i Francuskoj te će smanjiti narudžbe vakcine protiv svinjske gripe.
Glavni su indeksi porasli na 16 od 18 zapadnoevropskih tržišta. Pred sam kraj današnjeg trgovanja londonski je indeks FTSE 100 u plusu 0,07 odsto, frankfurtski se DAX povećao 0,38, a pariški CAC 40 za 0,57 odsto. Poslovni.hr