BEOGRAD, Poreska uprava Srbije prednjači na listi državnih institucija koje su dobile loše ocijene menadžera, kažu iz nevladine organizacije „Mreža za poslovnu politiku”.
Anketirani menadžeri 112 preduzeća u Srbiji su Poreskoj upravi zamjerili neorganizovanost, sporost, nedostatak elektronske komunikacije, nedovoljno obučene kadrove, manjak informatičkog znanja, nepovezanost s drugim institucijama i tretiranje privrednika koji plaćaju poreze na nedoličan način.
„Lokalnim samoupravama je zamjereno da imaju previše zaposlenih koji često komplikuju i ne razumiju se najbolje u svoj posao, nedostatak elektronske komunikacije, nepotrebne takse i naknade koje služe da se izvuče novac iz privrede, zatim da imaju komplikovane procedure i predugačke obrasce i da je očigledna korupcija u oblasti građevinskog zemljišta i kod drugih usluga”, navodi se u saopštenju „Mreže za poslovnu politiku”.
Ministarstvo finansija Srbije su menadžeri loše ocijenili zbog toga što su, kako je istaknuto, finansijski zakoni komplikovani, nedorečeni, međusobno neusklađeni s drugim privrednim zakonima pa je potrebno stalno tražiti mišljenja, koja koštaju po 11.000 dinara, a pri tom nisu pravno obavezujuća za sudove.
Ukazano je i na to da je Zakon o računovodstvu komplikovan, a njegova primjena skupa jer „svako piše i sastavlja finansijske izvještaje kako hoće, što unosi dodatnu pravnu nesigurnost”.
Privrednici smatraju da su opterećenja zarada i poreski sistem takvi da dugoročno onemogućavaju razvoj privrede i otvaranje novih firmi i radnih mjesta, pokazala je anketa „Mreže za poslovnu politiku”.
Republički katastar nepokretnosti ocjenjen je kao „leglo korupcije, sporosti i samovolje”. Privrednici u prosjeku čekaju mjesecima da dobiju određene dokumente, a značajan broj njih je naveo da su zbog te institucije odustali od određene investicije ili proširenja posla. Dnevnik