BEOGRAD, Junska anketa o konjunkturi u srpskoj industriji donijela je nešto bolje ocjene o trenutnom položaju kompanija u odnosu na maj.
U novom broju “Makroekonomskih analiza i trendova” (MAT), privrednici su međutim naveli lošija tromjesečna očekivanja.
U junu je zabilježen ponovni pad indikatora očekivane prodaje kompanija, nakon relativno visoke vrijednosti zabilježene u maju, pošto je prošlog mjeseca taj indikator imao vrijednost od 24,4 procentna poena, naspram 35,7 procentnih poena iz maja.
Ovaj indikator ostaje jedan od najvažnijih ranih signala izlaska iz krize, a sadašnje vrijednosti ukazuju na postepeni i relativno spor oporavak, imajući u vidu da je, u periodu jake konjunkture, indikator očekivane prodaje bilježio vrijednosti od oko 40 procentnih poena.
Dalje slabljenje dinara dovelo je i do očekivanog rasta inflacionih očekivanja – 68,4 odsto firmi očekuje rast cijena svojih ulaznih troškova u naredna tri mjeseca, uz 36,8 odsto firmi koje očekuju rast cijena svojih gotovih proizvoda u istom periodu.
Time je registrovan najveći procenat firmi koje očekuju rast cijena svojih gotovih proizvoda još od maja 2006. godine, navedeno je u MAT-u.
U prethodnom periodu slabljenje domaće valute dijelom je kompenzovano iz prethodno visokih marži i profita mnogih uvoznika koji zbog slabe tražnje nisu mogli da prebace teret na kupce i rizikuju gubitak tržišnog učešća.
Značajnije slabljenje dinara moglo bi da dovede do napuštanja ove strategije i prebacivanja tereta na kupce u većoj mjeri, ocjenjuju analitičari MAT-a.
Na slabiji oporavak privrede od početka godine ukazuje i sljedeći nalaz – prosječno korišćenje proizvodnih kapaciteta u privatnom sektoru u prvih šest mjeseci 2010. bilo je 61,6 odsto, što je pad u odnosu na isti period 2009, kada je bilo 63,3 odsto, i u odnosu na prvih pet mjeseci 2008. godine.
Kao negativan signal iz junske ankete treba istaći pesimizam u pogledu očekivanih domaćih i stranih investicija, a i to da se ponovo relativno visok procenat od 14,1 odsto firmi izjasnio da planira da otpušta radnike u naredna tri mjeseca. Tanjug