BANJALUKA, Predsjednik Granskog sindikata medija i grafičara RS Sekul Popović upozorio je, povodom Međunarodnog dana slobode medija 3. maja, na veoma težak materijalni i socijalni položaj oko 1400 zaposlenih u medijima i preduzećima grafičke industrije Srpske.
“Životni standard zaposlenih u ovim djelatnostima u stalnom je padu usljed svakodnevnih i nekontrolisanih poskupljenja prehrambenih i drugih artikala, a prosječna plata u ovoj grani je oko 700 KM i manja je od prosječne plate u Srpskoj koju obračunava Republički zavod za statistiku RS” – rekao je Popović za Srnu.
On je dodao da su u posebno teškom položaju radnici u grafici, čija su preduzeća privatizovana, kao što su “Grafičar” Doboj, Štamparija “Grafokomerc” Trebinje, “Glas Srpske” AD “Grafika” Banjaluka i “Papirnica” Kozarska Dubica.
Sekulić je rekao da vlasnici ne poštuju Zakon o radu i Posebni kolektivni ugovor, navodeći primjer štamparije u Trebinju gdje je 17 radnika nakon privatizacije dobilo otkaz, a 40 ostalih radnika prima prosječnu platu od 364 KM.
Plate u medijima, su, prema Popovićevim riječima, nešto veće, ali ne odgovaraju odgovornosti, profesionalizmu i trudu koji novinari i ostali zaposleni u sredstvima informisanja svakodnevno ulažu.
On je podsjetio da je najniža cijena rada u medijima 125 KM, a raspon koeficijenata kreće se od dva za nekvalifikovane radnike, do sedam za doktore nauka, kojih u ovoj grani nema.
Stepen uključenosti radnika u sindikat u medijima i grafici RS je oko 60 odsto, ali sindikati nisu organizovani ni u jednom privatnom mediju u RS.
“U privatnim medijima poslodavci-vlasnici ne poštuju nikakve zakone, krše Kolektivne ugovore i međunarodne konvencije o radu, a sindikat tretiraju kao remetilački faktor i njegovo djelovanje je u tim firmama prećutno zabranjeno” – tvrdi Popović.
Prema njegovim riječima, u medijima je naročito prisutan mobing, ili neetička komunikacija, gdje se kroz zlostavljanje, aroganciju, diskriminaciju i druge oblike pritisaka radnicima nanosi bol, patnja, materijalna šteta i gubitak radnog mjesta, ponekad sa tragičnim posljedicama.
Prema podacima sindikata, od oko 1 400 zaposlenih u medijima i grafičkoj djelatnosti u RS njih 500 radi “na crno”, najviše u privatnim štamparijama kojih ima 44 samo od Mrkoljić Grada do Gradiške.