BANJALUKA – Od izmjene zakona kojim se krađa struje u Srpskoj tretira kao krivično djelo, a ne kao prekršaj, ovih pojava gotovo i da nema, ili ih pak, nadležni ne mogu otkriti.
Prema podacima banjalučke “Elektrokrajine”, najvećeg operatora distributivnog sistema u sklopu “Elektroprivrede Republike Srpske, od početka godine do danas otkrili su 217 slučaja neovlaštene potrošnje.
Ako se uzme u obzir da pokrivaju područje od oko 260.000 potrošača, računica pokazuje da se tek svaki 1.200-ti kupac usudi da se upusti u krađu.
Od ukupnog broja 204 slučaja se odnosi na fizička lica, a 13 slučajeva na pravne subjekte.
Podsjećamo, neovlaštena potrošnja, odnosno krađa električne energije se kao krivično djelo, propisano Krivičnim zakonikom RS, tretira od jula 2017. godine.
Broj iz godine u godinu opada. Slično je bilo i prošle godine, kada je otkriveno 245 krađa.
Da je zakon imao uticaja na lopove, pokazuje 2016. godina kada je otkriven 721 slučaj krađe.
Međutim, u “Elektrokrajini”, zasluge pripisuju sebi.
“Smatramo da su navedeni trendovi samo djelimično, u manjoj mjeri, rezultat pomenutih zakonskih odredbi već, prije svega, intenzivnih aktivnosti preduzeća na predupređenju i otkrivanju neovlaštene potrošnje. „Elektrokrajina“ se protiv neovlaštene potrošnje bori kako provođenjem mjera kontrole kritičnih područja, tako i investicionim aktivnostima na izmještanju mjernih mjesta iz objekata potrošnje i ugradnji pametnih brojila sa opcijama daljinskog očitanja potrošnje i upozorenja na neovlašteno djelovanje na brojilo”, rekli su oni.
Najavljuju nove investicije koje će u konačnici dati još bolje rezultate.
“Kada u 2023. godini okončamo aktuelni projekat rekonstrukcije i modernizacije distributivne mreže imaćemo preko 50.000 ugrađenih pametnih brojila sa čime ćemo pokriti 20 odsto od ukupnog broja potrošača”, zaključili su u ovom preduzeću.
Najavljeno poskupljenje struje od 01. januara za fizička i pravna lica, staviće na test sva elektrodistributivna preduzeća, jer će krađa električne energije lopovima biti primamljivija.
CAPITAL: D. Tovilović
4 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Svakako je skoro besplatna. Nije interesantno.
Da zato se magneti prodaju ko halva.
Elektroprivreda ima samo jedan nacin da sprijeci kradju struje a to je da izbaci sve satove na ulicne bandere.
Nakon poskupljenja i oni posteni ce pokusati da na neki nacin umanje racun koji nece moci placati ne iz bahatosti
vec iz nemogucnosti da ga plate.
Nekada su bili stari satovi pa je narod koristio magnete a sada na digitalnim koriste malo sofisticiranije metode
Obicne elektronske naprave tipa SONOFF ili slicno koje kostaju dvadesetak km mogu da u slucaju kontrole pritiskom
na dugme ugase vezu izmedju nelegalne potrosnje i sata da bi sve izgledalo ok.
Cak je bilo slucajeva da su ugradjivali slicne uredjaje direktno u sat i bilo bi ih nemoguce uhvatiti da satovi nisu slucajno poslati na bazdarenje.
Bilo bi dovoljno na svakoj podstanici da se ubaci još po jedan mjerač, onda bi se veći kradljivac mogao otkriti pomoću obične excel tabele…