BANJALUKA, Jačanjem konkurentnosti jedinica lokalne samouprave, koje predstavljaju značajan faktor privlačenja stranih ulaganja, direktno se utiče na konkurentnost Republike Srpske, saopšteno je iz Ministarstva za ekonomske odnose i regionalnu saradnju Republike Srpske.
Resorni ministar Zlatan Klokić kaže da kapaciteti lokalnih zajednica za privlačenje stranih investicija zavise od geografskog položaja, raspoloživosti sirovina, prirodnih resursa, ekonomske razvijenosti, lokalnih dobavljača, raspoloživosti, kvaliteta i troškova radne snage, dostupnosti građevinskog zemljišta, razvijenosti infrastrukture, lokalnih naknada, podsticaja za ulaganja, kao i kvaliteta administracije.
“Iz tog razloga je jačanje institucionalnih kapaciteta i razvoja partnerskih odnosa jedan od ciljeva Nacrta strategije za privlačenje stranih investitora koju je, na prijedlog Ministarstva, usvojila Narodna skupština Republike Srpske”, nalasio je Klokić.
On je dodao da Ministarstvo već provodi niz aktivnosti sa lokalnim zajednicama, kroz formirani Savjet za strane investitore, čiji su učesnici i jedinice lokalne samouprave.
Pokrenut je i regionalni projekat sertifikacije opština sa povoljnim poslovnim okruženjem, a u cilju njegove realizacije formirana je Mreža za povoljno poslovno okruženje koju čine predstavnici Ministarstva za ekonomske odnose i regionalnu saradnju, Ministarstva uprave i lokalne samouprave, Saveza opština i gradova, nevladinog sektora /predstavljenog kroz razvojnu agenciju “EDA”/, te Privredne komore.
Direktor Privredne komore Republike Srpske Dragica Ristić rekla je da investitorima koji žele da ulažu u jugoistočnu Evropu, ovaj sertifikat služi kao standardizovan mehanizam za procjenu lokalnih uslova za poslovanje i ukazuje na to koje jedinice lokalne samouprave u regionu imaju najpovoljniju klimu za investiranje.
“U saradnji sa sertifikovanim jedinicama lokalne samouprave i područnim komorama, promovišemo investicione potencijale i realizujemo aktivnosti sa međunarodnim programima koji podržavaju lokalni ekonomski razvoj”, navela je Ristićeva.
Jedna od šest lokalnih zajednica u Republici Srpskoj koja posjeduje ovaj sertifikat je opština Mrkonjić Grad koja uspješno realizuje uslove za privlačenje stranih investitora.
Načelnik ove opštine Divna Aničić kaže da se potencijalnim investitorima obezbjeđuju brojne pogodnosti, među kojima su uređenje zemljišta u poslovnoj zoni pod povoljnim uslovima, olakšice za rentu i naknade za građevinsku dozvolu, te dobijanje urbanističke dozvole i ostale potrebne dokumentacije za jedan dan.
Ona je naglasila da investitore podržavaju i kroz programe davanja bespovratnih sredstava i povoljnih kreditnih linija.
Da strane investicije povoljno utiču na privredni razvoj opštine Mrkonjić Grad, u smislu novih radnih mjesta, povećanja izvoza i ukupnih prihoda privrede opštine, potvrđuje Fabrika za proizvodnju silicijum-metala “RS-Silikon”, koja zapošljava 120 radnika, navodi se u saopštenju.
U ovu fabriku italijanski investitor je uložio 41 milion evra, a izgradnju je pomogla i Vlada Republike Srpske sa 4,5 miliona evra.
Direktor ove fabrike Folja Đanmikeli najavio je i proširenje proizvodnje, što će obezbijediti nova radna mjesta.
“Bilo kakvo proširenje koje možemo realizovati svakako će zavisi od domaćih uslova koji nam se nude. To je, prije svega, stabilna cijena električne energije”, istakao je Đanmikeli.
Ovo preduzeće na zapadnoevropsko tržište izvozi komplentnu godišnju proizvodnju silicijum-metala od 16.000 tona.
Iz Ministarstva za ekonomske odnose i regionalnu saradnju Republike Srpske navode da se briga o investitorima u Republici Srpskoj provodi i kroz program postinvesticione podrške investitorima koji realizuje Ministarstvo uz pomoć Svjetske banke.
Cilj programa je stimulisanje postojećih investitora u Republici Srpskoj na reinvestiranje i poboljšanje veza sa lokalnom privredom kroz pružanje pomoći u otklanjanju prepreka u poslovanju investitora.
Program se trenutno realizuje u saradnji sa 21 jedinicom lokalne samouprave, a cilj je proširiti ga u narednom periodu i na sve ostale zainteresovane. Srna