SARAJEVO, Dosadašnji efekti primjene sporazuma Cefta svakako su pozitivni, imajući u vidu da se spoljnotrgovinski promet između zemalja potpisnica sporazuma u prosjeku kreće od 20 do 30 odsto, ocjena je sekretara Udruženja za komunalnu djelatnost pri Privrednoj komori Srbije Branimira Ljumovića.
“Naša je ocjena da razmjena može biti još veća i da sve mogućnosti nisu iscrpljene”, izjavio je Ljumović novinarima u Sarajevu, gdje učestvuje na Četvrtom forumu privrednih komora Cefta zemalja.
Prema njegovim riječima, Privredna komora Srbije posebno prati i analizira razmjenu u regionu, na osnovu čega se može zaključiti da postoje velike mogućnosti za saradnju, prije svega, u energetici i korišćenju kumulacije porijekla.
“Danas je moguće da preduzeće iz bilo koje zemlje regiona sa komponentama i sirovinama iz drugih zemalja napravi proizvod koji ima status robe domaćeg porijekla i da se kao takav plasira u sve zemlje regiona, bez carina”, objasnio je Ljumović funkcionisanje modela kumulacije porijekla.
Da bi Cefta dostigla maksimalne efekte, istakao je Ljumović, važno je ukloniti sve necarinske barijere.
“Na Forumu ćemo posebno razgovarati o tome, jer je u interesu privreda svih zemalja regiona da se te barijere uklone”, rekao je Ljumović, dodavši da je riječ o velikom broju barijera koje ugrožavaju i ometaju trgovinu, te je poskupljuju.
Ljumović se zauzeo i za uklanjanje administrativnih i tehničkih barijera koje se ogledaju u zastarjelim standardima kako bi se pospješila razmjena između zemalja Cefte.
On je posebno ukazao na potrebu liberalizacije tržišta usluga i javnih nabavki, te uređivanje oblasti zaštite intelektualne svojine u okviru Cefte.
BiH ima najbolju spoljnotrgovinsku razmjenu sa Hrvatskom i Srbijom.
Uvoz iz Srbije u prvih šest mjeseci ove godine čini 10 odsto ukupnog uvoza u BiH, dok izvoz iz BiH u Srbiju u istom periodu iznosi 11 odsto ukupnog izvoza.