LJIG, Radnici ljiške Livinice obratili su se javnosti protestnim pismom jer četiri mjeseca nisu primili platu u toj firmi koja je u krizi.
Oni su zbog toga štrajkovali, a od 13. aprila ne rade.
Livnica duguje 150 miliona dinara, dobavljačima i Poreskoj upravi, zbog čega je 15. jula donijet plan reorganizacije, uz otpuštanja viška zaposlenih.
Polovina duga su neizmirene obaveze Poreskoj upravi, koji će biti izmiren u skladu sa zakonom o mirovanju poreskih obaveza i uslovnom otpisu kamata uz poček od dvije godine i isplatu duga u naredne dvije.
Planom reorganizacije predviđeno je da od 100 zaposlenih bude otpušteno 85.
Rukovodstvo Livnice planira da isti, ili veći broj radnika zaposli na određeno vrijeme u periodu kada fabrika bude imala posla.
Radnici u otvorenom pismu tvrde da je suspendovano 37 štrajkača zbog izlaska na ulice, i da je njihova sudbina neizvjesna.
Takođe, tvrde oni, nema ništa od obećanja da će mjesečna plata iznositi najmanje 40.000 dinara uz uslov da “liju tonu po čovjeku” jer su lili “dvije tone po čovjeku” a dobijali 15-25.000 dinara, a od januara plate nisu dobili.
“U 2012. smo odlili 825,57 tona robe, što je uz prosječnu cijenu od tri evra po kilogramu 2,5 miliona evra. Ali, dug za struju iznosi 30 miliona dinara, a postoje i dugovi i za prevoz i materijal”, pišu ljiški livci.
Oni tvrde da je “ključno pitanje” prodaja proizvedene robe, pri čemu direktora Gradimira Stojanoića optužuju da je cijena te robe, prema podacima iz policije, od početnih 150 dinara po kilogramu, preko njegovih firmi dostizala 350 dinara i zaključuju da su im “firme-paraziti popile krv”.
U toku je predstečajni postupak pred Privrednim sudom u Beogradu, pošto su radnici Livnice 9. maja ukazali na nepravilnosti u radu poslovodstva i netačnosti u prikazanom stanju.
Oni ukazuju na to da je broj zaposlenih sa 170 sveden na 63, da rade u teškim uslovima, sa zastarjelom opremom i bez zaštitne opreme, o čemu postoje nalazi inspektora rada iz Valjeva.
Livnica u Ljigu je osnovana krajem 1986. godine i bila jedna od rijetkih fabrika čiji se obim posla nije smanjivao ni u vrijeme raspada SFRJ. Beta