BEOGRAD, Julska inflacija, prema statistici, iznosila je u Srbiji 0,1 odsto, a na godišnjem nivou dostigla je 6,1 odsto.
Potrošačke cijene najviše su prošlog mjeseca porasle zbog poskupljenja duvana i alkoholnih pića od 6,6 odsto, ali je na rast uticao i skok cijena ljetovanja. U julu su aranžmani za 28 odsto bili skuplji nego u junu, a čak 50 odsto više nego prije 12 mjeseci.
Podaci Republičkog zavoda za statistiku pokazuju da u julu cijene nisu rasle zbog poskupljenja hrane. Namirnice su u prosjeku pojeftinile za 1,5 odsto. Pijaca je i ovog puta spasila građane Srbije, jer je povrće čak za 16,1 odsto bilo jeftinije nego u junu. Prošlog mjeseca poskupjela su ulja i masti i to za 3,6 odsto, voće za 1,8 odsto, a po 1,3 odsto porasle su i cijene vode, bezalkoholnih pića, kafe i čaja.
Međugodišnja inflacija je, u skladu sa očekivanjima Narodne banke Srbije, nastavila rast i u julu je iznosila 6,1 odsto, čime se za 0,4 odsto našla iznad gornje granice dozvoljenog odstupanja od cilja.
– Niska mjesečna inflacija u najvećoj mjeri rezultat je sezonskog pada cijena voća i povrća – kažu u Narodnoj banci Srbije. – Kao i u prethodna dva mjeseca, najveći doprinos međugodišnjoj inflaciji dao je porast cijena prehrambenih proizvoda i usluga. Prema procjeni NBS, rast međugodišnje stope inflacije očekuje nas i u narednom periodu kao rezultat rasta uvoznih cijena, očekivanog rasta regulisanih cijena i efekta niske baze.
Dok statistika bilježi minimalna poskupljenja određenih namirnica, cjenovnici u trgovinama pokazuju potpuno drugačiju sliku. U julu su cijene sokova, piva, začina, sredstava za ličnu higijenu porasle za jedan do 12 odsto. Tako je najjeftiniji voćni sok u pakovanju od litra sa 78 poskupio na 84 dinara. Cijene jestivog ulja porasle su od pet do devet odsto i litar staje od 125 do čak 147 dinara. I kafa se u julu okitila novom cijenom – pakovanje od 200 grama poskupjelo je sa 180 čak na 230 dinara. Cijene svježeg mesa proteklog mjeseca su skočile od pet do čak 20 odsto. Pileći file dostigao je 650, a kilogram junetine bez kostiju 800 dinara.
Najveći rast cijena u julu u odnosu na prethodni mjesec, zabilježen je kod duvana i to za 8,7 odsto. U julu 2011. godine duvan je bio jeftiniji 11,7 odsto. Kod rekreacije i kulture, prosjek rasta cijena iznosio je na mjesečnom nivou 5,7 odsto, a na to je najviše uticalo ljetovanje. Restorani i hoteli su poskupjeli za jedan, namještaj, pokućstvo i tekuće održavanje stana 0,6, a zdravstvo 0,5 odsto.
Pasulj zapržio
Cijene pasulja su u junu bile za 46,8 odsto više nego mjesec dana ranije. Voće je u tom periodu poskupjelo za 35,6, a krompir za 30 odsto. Cijene svinja za klanje porasle su 11 dosto, dok je cijena goveda neznatno pala – za 0,8 odsto. Proizvođačke cijene živine i jaja bile su niže za 6,5 odsto, a mlijeka i mliječnih proizvoda za 0,1 odsto. Od početka godine do kraja juna, najviše je porasla proizvođačka cijena pasulja za 44,2 odsto, zatim voća za 37,3, povrća za 32,9 i svinja za klanje za 30 odsto. Pšenica je poskupjela za 20, a kukuruz za 28,5 odsto. Cijene mlijeka i mliječnih proizvoda snižene su za 2,2, a živine i jaja za 0,7 odsto. Novosti