BEOGRAD, Ljekarska komora Srbije prošle godine izdala je oko 1.000 sertifikata ljekarima za prijave za rad u inostranstvu, ali je daleko manje njih zaista i otišlo.
To je rekao ministar zdravlja Srbije Zlatibor Lončar.
Lončar je novinarima u Beogradu rekao da je Ministarstvo zdravlja uradilo sve da ne dođe do urušavanja zdravstvenog sistema.
“Zaposlili smo ljekare i medicinsko osoblje, preko 1.000 lekara smo zaposlili, preko 3.000 specijalizacija smo dali, posebno one koje su deficitarne – pedijatrija, anestezija, radiologija, neurologija…Sve one koje smo procjenili da će nam faliti za par godina ili fale. To je posljedica toga što ranije nisu davane specijalizacije”, kazao je on.
Lončar je rekao da niko ne zna tačan broj lekara koji je otišao u inostranstvo, ali da ihje daleko manje od 1.000.
“Niko nema tačan broj. Morate da idete od ustanove do ustanove. Može neko sporazumno da raskine ugovor, njegova stvar je da kaže da li će da kaže da ide u inostranstvo ili je počeo da se bavi nečim drugim ili je prešao u neku drugi bolnicu. Morate da uvežete sistem”, kazao je on.
Lončar je rekao da je zato značajan jedinstven informacioni sistem, koji se sada uvodi i za koji je počela obuka.
On je kazao da će uvođenjem tog sistema, između ostalog, pacijenti moć od kuće da produžavaju recepte, kao i da će specijalističke preglede zakazivati ljekari opšte prakse.
Lončar je rekao da bi početkom sljedeće nedjelje trebalo da bude objavljen Evropski zdravstveni potrošački indeks (EHCI), na osnovu koga će biti poznato da li je Srbija napredovala.
Prošle godine u januaru je objavljen EHCI za 2014. po kojem se Srbija nalazila pri dnu evropske ljestvice po kvalitetu zdravstvene zaštite, jer je zauzela 33. mesto od ukupno 37 zemalja. Beta