SARAJEVO – Ministar trgovine, turizma i telekomunikacija Srbije Rasim Ljajić i zjavio je danas u Sarajevu da cilj Srbije nije da vodi bilo kakav trgovinski rat sa Hrvatskom, ali da će biti prinuđena da uđe u spiralu mjera i kontramjera ukoliko Hrvatska ne povuče diskriminatorske odredbe o nadzoru i kontroli voća i povrća.
Ljajić je rekao da današnji sastanak resornih ministara Srbije, Crne Gore, Makedonije i BiH u Sarajevu nije uperen protiv bilo koga, već je usmjeren na zaštitu ekonomskih interesa ovih zemalja i omogućavanje slobodnog protoka roba.
“Ne želimo da uđemo u spiralu mjera i kontramjera, ali bićemo prinuđeni da to uradimo, ako se ova stvar ne reši na sledećem sastanku, za koji verujem da bi trebalo da bude održan do kraja sedmice”, rekao je Ljajić.
On je podsjetio da je Srbija od kada je Hrvatska uvela nove mjere o nadzoru i kontroli voća i povrća više puta isticala da se radi o ekonomski protekcionističkim, a u političkom smislu populističkim mjerama, koje ne mogu imati opravdanje u ekonomskoj, trgovačkoj ni bilo kojoj drugoj logici.
“Ove mere nisu u duhu dobrosusjedskih odnosa, niti su korak u pravcu stvaranja slobodnog tržišta zemalja zapadnog Balkana kojem svi načelno težimo”, istakao je Ljajić.
On je naveo da je Hrvatska u posljednje tri sedmice, od kada su mjere stupile na snagu, imala tri različita obrazloženja za njihovo uvođenje – da se radi o usklađivanju sa važećim cijenama u EU, da su uvedene da bi se zaštitili potrošači i da iste mjere važe za 164 zemlje koje nisu članice EU.
Ljajić je istakao da nije tačno obrazloženje o ujednačavanju cijena sa zemljama EU i precizirao da je cijena za istu vrstu kontrole i nadzora u Njemačkoj 22 evra plus 0,84 evra za svaku sljedeću tonu, u Francuskoj, Italiji, Litvaniji i Sloveniji cijene su 17,5 evra, Bugarskoj 170, Velikoj Britaniji 41 evro, ali za sat kontrole, pri čemu se za to vrijeme pregleda dva šlepera od po 25 tona.
On je konstatovao da je riječ o drastičnom povećanju od 270 evra, ne po kamionu, nego po vrsti voća i povrća koja se uvozi u Hrvatsku iz trećih zemalja, te pojasnio da ako se u kamionu nalaze tri vrste voća plaća se kontrola tri puta po 270 evra.
On je naglasio da ne postoji proizvođač ni izvoznik koji pod tim uslovima može biti konkurentan i dodao da sav izvoz koji ide preko Hrvatske u druge zemlje EU podliježe plaćanju ovih taksi.
“Jasno je da je ovo onemogućavanje slobodnog protoka robe”, poručio je Ljajić.
Ministar trgovine Srbije negirao je i hrvatsko obrazloženje da je riječ o mjerama za zaštitu potrošača, navodeći da će oni platiti krajnju cijenu ovih mjera, dok je za jučerašnje obrazloženje da je riječ o mjeri koja se uvodi za 164 zemlje koje nisu u EU rekao da je potcjenjivačka i da vrijeđa zdrav razum.
“Ako pogledate trgovinski bilans Hrvatske, vidi se da 77 odsto roba uvozi iz zemalja EU, šest odsto iz susedstva, osam odsto iz svih azijskih zemalja, gde je Kina dominantna. Uvoz Hrvatske iz trećih zemalja je skoro zanemariv i jasno je da su zemlje regiona pogođene ovim pravilnikom”, zaključio je Ljajić.
On podsjeća da je Srbija apelovala na zvanične institucije Hrvatske da preispitaju ovu odluku, ali nije dobila odgovor.
“Onda smo počeli da primenjujemo određene vrste fitosantitarnog, odnosno veterinarskog nadzora i kontrole i to ćemo pojačavati”, rekao je Ljajić, dodajući da je to upozorenje da Hrvatska mora povući i preispitati uvedene mjere.
Prema njegovim riječima, Srbija ima pravo na to po pravilima Svjetske trgovinske organizacije i Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju.
“Štetu će trpeti privrednici i potrošači u jednoj i drugoj zemlji. Ovo nam ne treba, ali naprosto smo prinuđeni zato što smo pod velikim pritiskom javnosti i proizvođača”, rekao je Ljajić, precizirajući da 160 privrednika izvozi iz Srbije voće i povrće u Hrvatsku.
Ljajić je istakao da će ukoliko Hrvatska ne povuče svoje mjere, Srbija biti prinuđena da pojavačava svoje mjere.
“Imamo razrađen mehanizam daljih mera i odluka, koje ćemo provoditi radi zaštite ekonomskih interesa“, poručio je LJajić.
On je precizirao da Srbija pojačane mjere kontrole i nadzora provodi nad proizvodima biljnog i životinjskog porijekla, mlijekom i mliječnim proizvodima, te proizvodima od mesa koji dolaze iz Hrvatske.
“Nismo srećni, ali smo prinuđeni na tu meru”, zaključio je Ljajić.
Ministri spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH Mirko Šarović, trgovine Srbije Rasim LJajić, ekonomije Crne Gore Dragica Sekulić i poljoprivrede Makedonije LJupčo Nikolovski danas su u Sarajevu pozvali Hrvatsku da ukine diskriminatorske odredbe Pravilnika o inspekcijskom nadzoru i kontroli usklađenosti voća i povrća sa tržišnim standardima i donijeli set od sedam zaključaka s ciljem rješavanja ovog problema.
Srna