BANJALUKA, Ukupan gubitak lizing kuća u BiH u prvoj polovini 2011. godine iznosi oko 34 miliona maraka, pokazuju podaci Udruženja društava za lizing u BiH.
Predsjednik ovog udruženja Sulejman Hadžić rekao je “Glasu Srpske” da je trend loše naplate potraživanja nastavljen i u ovoj godini.
– Razlog za poslovni gubitak svakako je loš trend naplate, ali i cjelokupna ekonomska situacija u zemlji. Nadali smo se da će doći do oporavka privrednih aktivnosti, međutim, od toga još nema ništa, tako da će i ova godina sigurno biti teška i neizvjesna u smislu uspješnosti poslovanja – istakao je Hadžić.
On je kazao da je stepen nenaplaćenih potraživanja do prije dvije godine iznosio oko tri odsto, dok danas sigurno iznosi oko deset odsto.
– To je katastrofalan pokazatelj – kazao je Hadžić.
Ukupna potraživanja lizing kuća u Republici Srpskoj u prvoj polovini ove godine iznose 71,7 miliona KM.
U izvještaju Agencije za bankarstvo RS o stanju bankarskog sistema RS za prvih šest mjeseci ove godine navodi se da zbog gašenja jednog davaoca lizinga iz FBiH, odnosno dvije poslovne jedinice u RS, potraživanja imaju stopu pada od 32 odsto u odnosu na stanje krajem prethodne godine.
– Potraživanja po osnovu finansijskog lizinga iznose 69,1 milion KM, od čega se na davaoce lizinga RS odnosi 1,6, a na poslovne jedinice sa sjedištem u FBiH 67,5 miliona KM – navodi se u izvještaju.
Najveći iznos potraživanja po osnovu finansijskog lizinga odnosi se na vozila za obavljanje djelatnosti u iznosu od 33,1 milion KM, te na mašine i opremu 20,9 miliona KM.
Agencija za bankarstvo FBiH oduzela je krajem juna ove godine dozvolu za obavljanje poslova lizinga društvu “Hipo Alpe Adrija lizing” Sarajevo, jer je utvrđeno je da je ovo društvo prestalo da ispunjava uslove koji se odnose na minimalan iznos osnovnog kapitala.
Agencija za bankarstvo RS je, pored ranije osnovanog davaoca lizinga “Nova lizing”, krajem maja ove godine, izdala dozvolu za obavljanje poslova lizinga “Hipo Alpe Adrija lizingu” Banjaluka.
Zbog problema u naplati potraživanja, društvo “Nova lizing” polovinom prošle godine obustavilo je plasmane i usmjerio aktivnosti na naplatu potraživanja kako bi se riješilo stanje portfolija i pokrenuo likvidacioni postupak. Ovaj davalac lizinga ima milion maraka gubitka iz prethodnog perioda i tekući gubitak u iznosu od 31 hiljadu KM.
– Novoosnovani davalac lizinga u Srpskoj do juna ove godine nije započeo sa poslovnom aktivnošću i u bilansu ima evidentiran samo kapital i novčana sredstva – navodi se u izvještaju.
.
Zaposleni
U lizing sektoru RS u prvoj polovini 2011. godine zaposleno je ukupno 36 radnika, sa stopom rasta od 140 odsto u odnosu na kraj prošle godine. U dva davaoca lizinga sa sjedištem u RS zaposleno je 26 radnika, dok su lani bila zaposlena četiri radnika.
– Broj radnika povećan je zbog preuzimanja dijela zaposlenih od društva iz FBiH kojem je oduzeta dozvola za rad. U poslovnim jedinicama čije je sjedište u FBiH zaposleno je deset radnika – navodi se u izvještaju Agencije. Glas Srpske
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Ahahahaha “los trend naplate” i “cjelokupna ekonomska situacija u zemlji” , ahahahahaha.
Ovo kao podjonjena izjava iz MKO i Banaka. ccc
Zasto jednostavno ne reci da ne znaju da rade.
Da li je ikada donesen zakon o lizing-u koji bi omogucio normalno i zakonito poslovanje ovih “kuca”?