BANJALUKA – Državljani Litvanije već šest godina uspješno izbjegavaju optuženičku klupu za kriminal u Balkan Investment banci težak desetine miliona KM.
Naime, iako je optužnica podignuta još 2017. godine, Litvanci na čelu sa bivšim direktorom banke Edvinasom Navickasom se time previše ne opterećuju i na suđenju ne pojavljuju.
Za ovih šest godina doneseno je nekoliko simboličnih presuda protiv državljana Republike Srpske odnosno BiH koji su mahom sklapali sporazume o priznanju krivice sa tužilaštvom, dok su „krupne ribe“ i dalje daleko od optuženičke klupe.
„Državljani Litvanije protiv kojih je podignuta optužnica su od strane nadležnog suda pozivani na glavni pretres, ali se pozivu nisu odazivali“, kazali su za CAPITAL u Republičkom javnom tužilaštvu.
Prema nezvaničnim informacijama oni su ponovo pozvani na glavni pretres 1. juna.
Podsjećamo, Republičko javno tužilaštvo je 2017. godine podiglo optužnicu protiv 23 osobe zbog sumnje da su kao pripadnici zločinačkog udruženja na čelu sa bivšim direktorom “Balkan Investment Banke” Edvinasom Navickasom i pojedinačno grubo kršili zakon i na taj način drugim pravnim licima pribavili značajnu imovinsku korist, a na štetu „Balkan Investment Banke“.
Optužnica ih tereti da su od početka 2008. godine do polovine 2013. kao pripadnici zločinačkog udruženja kojim je rukovodio Edvinas Navickas i pojedinačno u više navrata prekršili zakon i pravila poslovanja te na taj način drugim pravnim licima pribavili znatnu imovinsku korist, a na štetu “Balkan Investment Banke”, sada “Banke Srpske” u stečaju.
S obzirom na to da je dolazak državljana Litvanije pred sud neizvjestan, postupak je razdvojen te se u međuvremenu sudilo državljanima RS koji su takođe optuženi u ovom predmetu.
„Optuženi Kecman Gorana, Žmirić Ismar, Jeličić Nada, Granulić Vinka, Petrović Vladimir, Karanović Bojan, Pančić Branko, Čomić Mirjana, Granulić Milorad i Snježana Milunović sa republičkim javnim tužiocem zaključili su sporazume o priznanju krivice. Sporazumi su prihvaćeni i izrečene su im presude“, kazali su u tužilaštvu.
Većina njih osuđena je na godinu dana uslovnog zatvora i novčane kazne, a neki i na nekoliko mjeseci.
To je jedini opipljivi rezultat višegodišnje istrage o kriminalu o kojem je portal CAPITAL napisao seriju tekstova u kojem smo dokazali da su politički vrh i Agencija za bankarstvo Republike Srpske bili upoznati sa svim dešavanjima u Balkan Investment banci godinama prije nego što će ona propasti, a ništa nisu preduzeli da to spriječe.
Više o tome možete pročitati na linkovima u nastavku:
https://www.capital.ba/ekskluzivno-litvanci-pljackali-vlast-pomagala-i/
https://www.capital.ba/ekskluzivno-iz-visokog-sudskog-i-tuzilackog-savjeta-prebacivani-milioni-iii/
https://www.capital.ba/injac-izvrijedala-devizni-inspektorat-vi-ste-neznalice-i-nemate-pojma/
https://www.capital.ba/predsjednica-uo-agencije-za-bankarstvo-licno-ucestvovala-u-pljacki-bib-a-v/
https://www.capital.ba/bib-za-vise-od-1-000-klijenata-oprala-17-milijardi-km-vi/
CAPITAL: M. Čigoja Ljubojević
6 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Čestitke capitalu na ovom tekstu kao i na seriji tekstova na ovu temu. Insistirajte na otkrivanju svih lica iz agencije za bankarstvo koja su učestvovala u ovoj bezočnoj pljački Mira Bijeljac, Slavica Injac, Dragan Serdar, Rade Rastoka, Mile Tamamović, Ljiljana Miljević…
Hahahaha gledam neke od ovih gore nabrojanih spodoba po agenciji ne zna se ko je od koga u većem strahu
Neophodno je utvrditi vezu između agencije za bankarstvo i balkan investment banke koja se najbolje može opisati kroz Miru Bijeljac koja je obnašala dužnost predsednika kreditnog odbora balkan investment banke, a nakon toga prešla na mjesto predsednika upravnog odbora agencije za bankarstvo. Sponzor ovoga transfera je bila Slavica Injac koja je zauzvrat dobila 2,5 miliona KM od Litvanaca. I šta radi tužilaštvo BiH?
Treba pratiti vezu Milkice Kresojević i Litvanaca, ona nesrećnica misli da će se to zataškati???
Evo jedna ekskluziva, istražite kako je Balkan investment banka 2010 godine kupila Una banku u stečaju? Koliko je plaćena prazna ljuštura od Una banke? Ko je iz agencije za bankarstvo RS kontrolisao ovu transakciju i ko je da saglasnost za nju? Ko je vršio i naduvavao procjene Una banke jer je naplaćivao procenat od visine procjene? Od ovoga strahuju u agenciji za bankarstvo RS!
Možete li se pozabaviti temom Una banke koja je otišla u stečaj, a koju su Litvanci po 5x većoj vrijednosti kupili uz saglasnost agencije za bankarstvo RS. Ta tema je ključ kriminala pojedinaca iz agencije i Litvanca!