DOBOJ, U BiH je neophodno proširiti zdravstvenu listu asistivnih tehnologija osobama sa invaliditetom jer od 10.000 poznatih i apliciranih pomagala u svijetu, domaćim korisnicima su na raspolaganju samo invalidska kolica i štake, izjavila je profesor na Univerzitretu u Tuzli Edina Šarić.
Šarićeva ističe da se domaće liste moraju proširiti i sa kolicima na električni pogon, tabletima prilagođenim za komunikaciju, te drugim asistivnim pomagalima koja se u svijetu dobijaju na recept.
Ona je ukazala i na potrebu za odgovarajućim centrima za prilagođavanje ortopedskih pomagala invalidnim osobama, koja se izrađuju serijski i u standardizovanim mjerama.
Šarićeva je danas u Doboju prisustvovala uručenju ortopedskih pomagala za članice Koalicije organizacija osoba sa invaliditetom regije Doboj, donacija međunarodnog foruma “EMAUS” iz Doboj Istoka u Federaciji BiH.
Predstavnik “EMAUS-a” Sabina Arnaut Jahić navodi da su danas uručena nova i polovna ortopedska pomagala, dostavljena ovoj organizaciji za dalju distribuciju, povodom Međunarodnog dana osoba sa invaliditetom.
Jahićeva je rekla da je riječ o realizaciji sporazuma o saradnji, koji je sa članicama Koalicije i fondacijom za djecu i mlade sa posebnim potrebama u Doboju, potpisan nakon prošlogodišnjih poplava.
Predsjednik Koalicije organizacija osoba sa invaliditetom regije Doboj Slavica Bekanović navela je da će pomagala dobro doći korisnicima koja nisu u mogućnosti da ih samostalno obezbijede.
Prema njenim riječima, dio ortopedskih pomagala obezbjeđuje fond zdravstvenog osiguranja, navodeći da je njihov kvalitet upitan te da kada su u pitanju invalidska kolica, ne mogu izdržati predviđeni rok od pet godina.
Koalicija organizacija osoba sa invaliditetom regije Doboj broji 16 članica, a uskoro će im se pridružiti još jedno, navodi Bekanovićeva. Srna