BEOGRAD, Do kraja februara stupiće na snagu zakon koji omogućava preduzećima da teško naplative zajmove reprogramiraju tako da oni mogu redovno da se otplaćuju, kazao je za Emg.rs Bogdan Lisovolik, stalni predstavnik Međunarodnog monetarnog fonda u Srbiji.
Komentarišući visoke stope teško naplativih zajmova (NPL, non performing loans) u sektoru preduzeća, koji su dostigli 24 odsto, što je, osim u Crnoj Gori, Litvaniji i Letoniji, najviše u Evropi, guverner Dejan Šoškić najavio je da se sa MMF-om razmatra mehanizam kako da se dio potraživanja izvuče iz problematičnih zajmova u one koji se mogu otplaćivati.
Bogdan Lisovolik kaže da je riječ o zakonu o vansudskom finansijskom restrukturiranju. Po tom zakonu, tom vidu restrukturiranja korporativnih dugova pristupa se ako banke procjene da je opstanak i oporavak kompanije ekonomski opravdan i izvodljiv i da će povjerioci tako moći da se povoljnije namire nego u redovnom toku poslovanja ili u stečaju.
„Takav reprogramirani dug mora formalno da se klasifikuje kao teško naplativ, ali će moći brže da uđe u normalnu proceduru otplate ako nastavi da se servisira na vrijeme nego što je bilo moguće dosad“, kaže Lisovolik. Emg.rs