MODRIČA, Remont postrojenja u Rafineriji ulja Modriča odvija se prema planu i, u zavisnosti od pokretanja postrojenja “Izomaks” u Rafineriji nafte u Brodu, nova linija za preradu baznog uljnog destilata počeće sa radom 16. februara naredne godine, izjavio je Pero Dugić, direktor Rafinerije ulja Modriča.
Za remont postrojenja ruska kompanija “Zarubežnjeft”, koja je od februara prošle godine vlasnik većinskog dijela kapitala Rafineriji nafte Brod, banjalučkog “Petrola” i modričke Rafinerije ulja, obezbijedila je 3.000.000 evra.
Na remontu su angažovani radnici Rafinerije, te nekolko specijalizovnaih preduzeća iz Republike Srpske (RS), Federacije BiH (FBiH) i Srbije.
Prema Dugićevim riječima, remontom i pokretanjem nove linije Rafinerija će prerađivati godišnje 60 000 tona baznog uljnog destilata od koga će se proizvoditi oko 45 000 tona baznih motornih ulja i maziva te 15 000 tona tvrdog i mekog parafina.
Bez linije za preradu baznog uljnog destilata, godišnji obim proizvodnje Rafinerije ulja Modriča je 11 000 tona finalnih proizvoda – motornih ulja, industrijskih maziva i tečnosti. Više od 70 odsto od preko 200 različitih proizvoda Rafinerija plasira na tržište RS i FBiH.
Iako u malom procentu, proizvodi Rafinerije ulja Modriča prodaju se i na tržištima zemalja nastalih raspadom bivše Jugoslavije, među kojima i u Sloveniji, zemlji članici EU.
Dugić je naglasio da veliki broj proizvoda Rafinerije ima sertifikate velikih evropskih auto-industrijskih kompanija kao što su “Mercedes”, “BMV” i “Folksvagen”.
Prije rata Rafinerija je sa svojim proizvodima bila prisutna na tržištima većine evropskih zemalja gdje je izvozila 30 odsto hidrokrekovanih baznih ulja. Zanimljivo je da se motorna ulja iz Modriče nisu prodavala na tržištu Sovjetskog Saveza, rekao je Dugić.
Zoran Jovanović, rukovodilac Sektora proizvodnje baznih ulja i rukovodilac Štaba remonta, potvrdio je da je od početka remonta, krajem oktobra ove godine, do danas u Rafineriji ulja u Modriči završeno više od 40 odsto planiranih radova na liniji za proizvodnju baznih ulja. U potpunosti je završena prva faza – defektaža i demontaža dijelova postrojenja.
U toku je Druga faza u okviru koje se vrši sannacija uočenih nedostataka na postrojenjima i zamjena oštećenih dijelova. U ovoj fazi svakaodnevno je angažovano 100 radnika Rafinerije ulja kao i 50 radnika specijalizovanih firmi: “Termo-elektro” iz Brčkog, “D-kompani” iz Beograda, “Tipo-kotlo-gradnja” iz Prijedora te “Antikorozija” iz Tuzle.
Do kraja godine počeće montaža postrojenja, nakon čega će uslijediti probni rad i, prema utvrđenom planu remonta, počeće proizvodnja baznih ulja. Paralelno sa ovim postrojenjima, vrši se i remont energane, postrojenja za proizvodnju vodene pare i prečišćavanje otpadnih voda.
Remontom i pokretanjem linije, koja je izgrađena 1980. godine, a posljednjih 10 godina nije radila, zaokružiće se tehnološka cjelina proizvodnje hidrokrekovanih motornih baznih ulja.
“Proizvodnja baznih ulja zasnovana je na tehnološkom rješenju postrojenja `Izomaks` smještenog u Brodu, a njegov proizvod – bazni uljni destilat čini osnovnu sirovinu za tehnološke procese Rafinerije ulja Modriča, koji se na postrojenjima vakuum destilacije frakcioniše na veoma uske frakcije iz kojih se potom na postrojenjima deparafinacije dobijaju visokokvalitetni parafini i hidrokrekovana bazna ulja”, pojašnjava Jovanović.
Rafinerija ulja Modriča je osnovana 1954. godine. Intenzivniji razvoj počinje 1964. godine kada u saradnji sa Rafinerijom nafte Brod počinje proizvodnja motornog ulja za jugoslovensko tržište. Prema tom programu, koji je i danas aktuelan, počinje stvaranje motornih ulja iz porodice “Optima” i “Maksima” .
Značajni rezultati u razvoju postižu se 1980. godine izgradnjom i puštanjem u rad postrojenja za proizvodnju baznih ulja kao dijela tehnološko-ekonomske cjeline sa Rafinerijom nafte Brod.
Ukupna proizvodnja u predratnim godinama plasirana je na domaće i strano tržište, tako da je u navedenim godinama oko 30 odsto proizvodnje baznih ulja i parafina izvezeno na zapadnoevropsko tržište i postignuti dugoročni ugovori sa pozatim firmama “Ogoil” i “Golf”, “Amoko”, “Vinteršel”…
Danas proizvodni program Rafinerije ulja Modriča ima više od 200 proizvoda. Na prvom mjestu su motorna ulja za benzinske i lakoopterećene brzohodne dizel-motore putničkih automobila iz porodice “Optima” i motorna ulja iz porodice “Maksima”, namijenjena komercijalnim vozilima sa teškoopterećenim dizel-motorima.
Od završetka rata do odlaska na funkciju Ministra za energetiku i razvoj RS direktor preduzeća bio je Milan Jelić.
“Veliku ulogu za prodaju državnog kapitala Rafineriji nafte Brod, `Petrolu` Banjluka i Rafineriji ulja Modriča imao je Milan Jelić”, istakao je na konferenciji za novinare u Brodu, povodom početka rada rafinerije nafte, predsjednik Narodne skupštine RS Igor Radojičić i naglasio velike zasluge pokojnog predsjednika RS za hrabru odluku republičkog rukovodstva koja se potvrdila kao ispravna.Srna