ZAGREB, Prezaduženim građanima Hrvatske, koji po raznim osnovama duguju oko tri mijarde evra, a ne mogu da izmire obaveze prema povjeriocima, biće otpisana dugovanja.
Akcija smanjivanja nelikvidnosti građana Hrvatske, koju sprovodi ministar finansija Slavko Linić, “teška” je 22,6 milijardi kuna (oko tri milijarde evra), koliko iznose nepodmirene obaveze stanovništva prema raznim povjeriocima, zbog čega je do kraja oktobra u blokadi završilo više od 290.000 ljudi.
Dobitnici novog Vladinog programa ovoga puta biće “obični” građani, piše hvatski Jutarnji list.
Onima koji više nisu u stanju da otplaćuju stambene kredite za stan u kojem žive i koji im je jedina nekretnina, banke bi trebalo da otpišu dio ili čak cjelokupna potraživanja, a za taj iznos će se bankarima smanjiti osnovica za oporezivanje, pa će državi platiti i manji porez na dobit.
Na dobitku će biti i dužnici prema javnim preduzećima i komunalnim društvima, kao i telekomunikacionim kompanijama. Onima koji duguju iznose manje od 2.000 kuna, a koje javna preduzeća i komunalci već godinama pokušavaju da naplate, otpisaće se dugovanja.
Promjena će biti i kod poreznika.
Oni koji državi na ime poreza duguju određene iznose koje nisu u stanju da plate, ili bi troškovi naplate duga bili veći od koristi koju bi država od toga imala, biće izvan poreskih knjiga, što ne znači automatsko brisanje, nego će se voditi vanbilansno, pa kad u nekom trenutku od države budu tražili neku uslugu, poreznici će uvijek moći da ih podsjete da imaju nepodmirena dugovanja prema državi.
“Nelikvidnost firmi opada, ali raste nelikvidnost građana. Nakon pet godina krize, brojni građani postali su nelikvidni i mi ćemo ovim instrumentima pokušati da pomognemo”, kaže izvor iz vlade za Jutarnji list.
Dugovi građana koji su nenaplativi čine gotovo polovinu od oko 50 milijardi kuna teškog tereta nelikvidnosti u zemlji.
“U praksi sve to znači da država, ali i javne i komunalne firme kao i banke, više ne treba da računaju na naplatu potraživanja koja ionako ne mogu da naplate”, ističu u Ministarstvu finansija i dodaju da bi do sredine naredne godine trebalo da imaju mnogo čistije poreske knjige, a do kraja 2014. bi ceo proces trebalo da bude okončan. Tanjug