VAŠINGTON/NJUJORK, Četvrta po veličini američka banka – “Liman braders” – zatražila je zaštitu od bankrotstva pred povjeriocima, saopštio je juče predstavnik te finansijske organizacije, a prenose vodeće svjetske novinske agencije.
Tim zahtjevom, koji će predati njujorškom sudu za bankrotstva, neće biti obuhvaćena sva aktiva te banke i neke njene dalje filijale, koje će pokušati da proda da bi došla do određenih sredstava pred neki budući nastavak pregovora u nastojanju da nađe strateškog partnera.
Uprava federalnih rezervi SAD (Fed) je u nedelju saopštila da je usvojila cio niz mjera kako bi u slučaju eventualnog kolapsa “Liman bradersa” umirila finansijska tržišta, prenosi agencija Rojters.
Odluci “Liman bradersa”, koji postoji već 158 godina i zapošljava gotovo 26.000 ljudi, prethodila su tri dana intenzivnih pregovora na kojima su o spasa te investicione banke, u njujuorškoj filijali Fed-a, razgovarali predstavnici državnih institucija sa šefovima najmoćnijih banaka.
Jedna od najvećih promjena u stavu Fed – a je, prema nekim izveštajima, mogućnost da prihvati akcije “Liman braders” kao zaštitu za vanredne pozajmice u gotovini. U svojoj gotovo 95-godišnjoj istoriji to bi bio prvi slučaj da američka centralna banka učini takav korak, ukazuju analitičari.
Osim ovih mjera američke Centralne banke, postignut je i dogovor deset najvećih svjetskih banaka da stvore kreditni fond od 70 milijardi dolara za eventualne krizne situacije.
U nedelju je treća po veličini britanska banka “Barkliz” prekinula pregovore o preuzimanju “Liman braders”, zahtjevajući da prethodno dobije garantije da neće plaćati gubitke ugrožene američke banke.
Nezvanični berzanski izvori su potvrdili da su u grozničavim pregovorima tokom vikenda za eventualno preuzimanje “Liman bardersa” učestvovali “Benk od Amerika” i niz najvećih privatnih investicionih kompanija.
Predstavnik “Benk of Amerika” je, inače, saopštio da je ta najveća bankarska institucija u SAD pristala da za sumu od 50 milijardi dolara, ili 29 dolara po akciji, kupi takođe posrnulu finansijsku organizaciju “Meril linč”, što bi trebalo donekle da ublaži razorne posljedice mogućeg bankrotstva “Liman bradersa”.
“Liman braders” su na ivicu propasti dovele loše investicije u drugorazredne hipotekarne kredite u SAD, u vrednosti od 60 milijardi dolara, namjenjene finansiranju kupovine nekretnina, kao i nesposobnost da pronađe poslovnog partnera koji bi je sačuvao od bankrotstva.
Finansijski analitičari ukazuju da se Fed sve više pojavljuje u ulozi povjerioca i posljednje instance za investicione banke koje dospevaju u ozbiljne probleme.
Analitičari, međutim, ukazuju da se američka emisiona banka izgleda pretjerano ne boji kolapsa domaćeg i globalnog finansijskog sistema, uprkos sve širim posledicama problema zbog nemogućnosti plaćanja hipoteka na tržištu nekretnina.
Akcije “Liman bradersa” su, inače, drastično pojeftinile tokom prošlonedeljnog poslovanja, u petak čak za 13,5 procenata, na 14-godišnji minimum, zbog straha investitora da vlada neće pružiti finansijsku podršku za spas poznate investicione kuće.
Prije 12 mjeseci tržišna vrijednost “Liman bradersa” je bila oko 60 milijardi dolara, a od početka 2008. do sada opala je oko 94 odsto, navodi se u izveštajima novinskih agencija.