LONDON/FRANKFURT, Cijene akcija na vodećim evropskim efektnim berzama juče su oštro pale, nakon izvještaja da je četvrta po veličini američka finansijska organizacija “Liman braders” zatražila zaštitu od bankrotstva.
Svodni Panevropski indeks akcija FTSEurofirst 300 opao je tokom prijepodnevne trgovine na Londonskoj berzi, 3,8 odsto – na 1.180,10 poena, što je najniži nivo u protekla dva mjeseca.
FTSEurofirst 300, koji mjeri prosječnu vrijednost najlukrativnijih kontinetalnih kompanija, izgubio je ove godine oko 26 odsto pređašnje vrijednosti, prenosi agencija Rojters.
Hartije vodećih evropskih banaka – “BNP Paribas”, “Kredi agrikola”, “Deksia”, “Sosiete ženeral” i “Deksia” opale su znatno više nego indeks FTSEurofrist 300 – u prosjeku između šest i devet odsto.
Svodni Evropski bankarski indeks je, istovremeno, izgubio između 5,4 i 5,9 odsto pređašnje vrijednosti.
“To je povratak čistom kapitalizmu, za preživljavanje najspremnijih”, ocijenio je direktor kompanije “Invesment menadžment” Džastin Urkvart Stjuart, komentarišući jučerašnje dramatične događaje na evropskom o globalnom tržištu akcija.
Rukovodilac strateških analitičara kompanije “CM-CIC sekjuritis” u Parizu Valeri Plunjol izjavila je da bi događaji povezani sa nevoljama “Liman bradersa” mogli biti i “završna faza” tekuće globalne kreditne krize, ali da ne treba isključiti ni nova dramatična bankrotstva mnogih drugih kompanija.
Plunjol smatra da je Uprava federalnih rezervi SAD (Fed), koja je u nedelju noć najavila čitav niz operativnih mjera kako bi umirila finansijska tržišta u slučaju kolapsa “Liman bradersa”, učinila “najbolje što je mogla” u postojećoj komplikovanoj situaciji.
Britanski ured za nadzor nad finansijskim tržištima privremeno je juče zaustavio trgovanje na Londonskoj berzi sa akcijama “Liman braders holdinga”.
Centralna banka Velike Britanije je, istovremeno, juče saopštila da pažljivo prati situaciju, kako bi u slučaju potrebe preduzela odgovarajuće mjere radi stabilizacije finansijskog tržišta.
U Frankfurtu su, međutim, akcije američkih finansijskih institucija u prijepodnevnom trgovanju opale sa izuzetkom “Meril Linča”, čije su hartije porasle za 38 odsto poslije najave da će tu investicionu banku kupiti “Benk of Amerika”. Pri tome su na frankfurtskoj berzi hartije “Liman bradersa” propale juče čak za 85 odsto.
Opadajuća tendencija na tržištima akcija zahvatila je ne samo finansijske organizacije već i vodeće kompanije takozvanog sirovinskog sektora.
Akcije naftnih kompanija “Rojal dač šel”, BP, “Tulou oil” i proizvođača gasa “BG grup” pojeftinile su između 2,3 i pet odsto, a opale su i hartije vodećih rudarskih i hemijskih firmi u rasponu od 4,4 do 6,3 odsto.
Najveći broj azijskih efektnih berzi, uključujući japansko i tržište u Hongkongu, juče su zatvoreni zbog praznika.