ATINA, Guverner grčke centralne banke Janis Sturnaras izjavio je danas da se banke u Grčkoj neće suočiti sa manjkom likvidnosti, uprkos strahovanjima da će nesporazumi između Atine i Brisela dovesti do izlaska Grčke iz evrozone.
“Nema apsolutno nikakvih problema, imamo potpunu kontrolu”, rekao je Sturnaras novinarima u Atini, a prenijela agencija Frans pres.
Grčka je danas zatražila šestomjesečno produženje programa finansijske pomoći, ali ne i budžetskih mjera povezanih sa njim, u pokušaju da okonča nesuglasice sa kreditorima, kao i neizvjesnost u pogledu ostanka u evrozoni.
Današnji zahtjev ima za cilj da obezbjedi “zaštitni kišobran” za grčki bankarski sektor, rekao je neimenovani zvaničnik grčke vlade, dodajući da se zahtjev odnosi na produženje kreditnog sporazuma koji je Grčku spasio od bankrota 2010. i čija ključna komponenta ističe za devet dana.
Zvaničnik, međutim, napominje da Atina nije zatražila nastavak mjera štednje, podizanja poreza i reformi koje se smatraju ključnim uslovom za odobrenje zajmova, koje su grčku privredu gurnule u duboku recesiju uz rekordno visok nivo nezaposlenosti.
Njemačka je odbacila zahtjev Grčke, uz obrazloženje da njen prijedlog ne predstavlja dovoljno dobro rješenje, dok je predsjednik Evropske komisije Žan-Klod Junker pozdravio današnji potez zvanične Atine.
Analitičari upozoravaju da će Grčka, ukoliko sporazum ne bude postignut do kraja mjeseca, ostati bez podrške EU i bankrotirati. Banka “Goldman Saks” navodi da su od decembra deponenti iz grčkih banaka povukli oko 18 milijardi evra.
Evropska centralna banka (ECB) je danas povećala obim Hitnog fonda za očuvanje likvidnosti (ELA) za dodatnih 3,3 milijarde evra, čime je grčkim bankama stavljeno na raspolaganje ukupno 68,3 milijarde evra.
ECB je još prošlog četvrtka povećala obim programa za pet milijardi na 65 milijardi evra, a prema propisima programa, sredstva mogu biti dodeljena samo onim bankama čija je likvidnost blisko povezana sa solventnošću grčke države kojoj su potrebna sredstva iz programa finansijske pomoći. Tanjug