BANJALUKA, Ratari u Lijevče polju sve veći interes pokazuju za proizvodnju soje. Tokom proljeća u opštinama Gradiška, Srbac i Laktaši zasijano je 600 hektara ove uljarice. Posebne pogodnosti su za ratare uključene u projekat “Dunav-Soja”.
Mirko Čupić iz Turjaka kod Gradiške sojom je zasijao 22 hektara. Ovogodišnjim prinosom je zadovoljan, ali ne i organizacijom otkupa.
„Prinosi su bili negdje oko četiri tone, godina je bila izuzetna a što se tiče plasmana ja nisam primjetio da je bilo organizovanog otkupa, ali sam uspio nešto samostalno prodati“, kaže Čupić.
Ratari Srpske mogu računati i na sredstva podsticaja Vlade Republike Srpske namijenjena proizvodnji uljarica. Podsticaje za proizvedenu soju moguće je ostvariti po dva osnova.
„Predviđena je podrška do 15 procenata, a kada je soja u pitanju i dodatna mjera za one koji su u programu “Dunav-Soja” – dodatnih 15 procenata podrške poljoprivrednim proizvođačima“, šef Područne jedinice Gradiška Resora za pružanje stručnih usluga kaže Dragan Malinović.
Njemačka organizacija za međunarodnu saradnju – GIZ na području BiH i Srbije realizuje projekat “Dunav-Soja”, vrijedan dva i po miliona evra, čiji je osnovni cilj jačanje promocije u svrhu povećanja obima proizvodnje kvalitetne genetski nemodifikovane soje.
„Imamo veliku šansu da povećamo površine zasađene sojom na području Republike Srpske i da naši poljoprivredni proizvođači ostvaruju visoke prinose i dobru ekonomsku dobit od te proizvodnje“, kaže direktor Poljoprivrednog instituta Republike Srpske Vojislav Trkulja.
Registrovana gazdinstva koja su ove godine proizvodila soju zahtjev za ostvarenje prava na podsticaj mogu podnijeti do 30 novembra. RTRS