BANJALUKA, Osiguranici Fonda zdravstvenog osiguranja RS za liječenje u banjama plaćaju samo participaciju, koja zavisi od vrste oboljenja, pa tako deset maraka po danu plaćaju oboljeli od kardiovaskularnih bolesti, dok najveće troškove imaju reumatski bolesnici koji dnevno izdvajaju 30 KM.
Rekla je ovo “Glasu Srpske” portparol Fonda zdravstvenog osiguranja RS Nikolina Dušanić.
– Osiguranici koju boluju od kardiovaskularnih, reumatskih, neuroloških i drugih oboljenja i povreda najčešće odlaze na liječenje u banje. Fond snosi sve troškove svojih osiguranika, osim participacije koju plaćaju sami – istakla je Dušanićeva i dodala da visina participacije u banjama u prosjeku najčešće iznosi 20 maraka po danu.
Prema njenim riječima, participaciju ne plaćaju djeca do 15 godina, stariji od 65 godina, dobrovoljni davaoci krvi sa više od deset davanja, oboljeli od progresivnih mišićnih i sličnih oboljenja.
– Novim Pravilnikom o uslovima i načinu ostvarivanja prava na produženu medicinsku rehabilitaciju koji je u primjeni od 10. jula ove godine, propisana je i procedura za produženi boravak u banji. Na osnovu njega, pacijente u banju upućuje samo porodični doktor na osnovu preporuke ljekara specijaliste, a ne komisija Fonda kao što je bilo ranije – istakla je Dušanićeva.
Ona je dodala da je novina u ovom pravilniku i ta što tim porodičnog doktora dogovara termin prijema osiguranika na rehabilitaciju, a dužina trajanja te rehabilitacije ne ograničava se unaprijed, već je određuje specijalizovana ustanova koja sprovodi liječenje, na osnovu zdravstvenog stanja pacijenta.
U FZO RS su istakli da se u banju Vrućica u Tesliću najviše upućuju oboljeli od kardiovaskularnih bolesti, odnosno oni koji su imali operacije na srcu ili preživjeli teži infarkt miokarda. U banje Dvorove i Mlječanicu najčešće odlaze oboljeli od reumatskih bolesti, u banju Gornja Trepča odlaze stanovnici sa multiplom sklerozom, dok u Kulaše na liječenje idu bolesnici sa oboljenjima kože.
Ugovori
Za produženu medicinsku rehabilitaciju FZO RS ima potpisane ugovore sa banjom Kulaši u Prnjavoru, Dvorovi u Bijeljini, Vrućica u Tesliću, Vilina Vlas u Višegradu, Institutom Mlječanica u Kozarskoj Dubici i sa Zavodom za fizikalnu medicinu i rehabilitaciju “Dr Miroslav Zotović” u Banjaluci.
– Fond ima ugovore i sa pojedinim banjama u Srbiji, i to sa Gornjom Trepčom, Sokobanjom i Banjom Koviljačom – kazala je Dušanićeva. Glas Srpske
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Znači, prema novom pravilniku, moraš “podmazati” svog doktora da bi otišao u banju! Koliki je problem kada je čovjek neupućen, a svakodnevno se mijenjaju pravilnici i uslovi, moja baba dobila preporuku od specijaliste da ide u banju(uz napomenu da ona može samo dati preporuku,a ne i uputnicu), a njen doktor prepisao-pogađate inekcije po 3 put u mjesec dana,koje ne da ne pomažu nego još otežavaju agoniju, jednostavno nisam znao gdje treba “pogurati”, ja sam bio ubjeđen da je fond PIO prava adresa, naročito jer je baba osigurana preko djeda koji je penzioner(nikad nije koristio pravo na banjsko liječenje,a penzioner je od 1987. godine!) dok neke komšije(kojima je kćerka med.sestra) idu svake godine besplatno. Pa zar mito i korupcija i tu stanuju, kud god kreneš njih dvojica!
Nepotizam i ostale lopovluke sasjeći u korijenu!