BRISEL, Šefovi država ili vlada Evropske unije će danas i sutra, u Briselu, usvojiti važne odluke o regulisanju finansijskog sistema, kao ključnom koraku za rješavanje ekonomske krize, a odobriće i bitne ustupke Irskoj da bi se mogao usvojiti Ugovor iz Lisabona o preustrojstvu institucija i djelotvornijem sistemu odlučivanja u EU.
Evropski vođi su saglasni da je nužno učiniti sve da se dosadašnja odobrena ogromna budžetska sredstva od preko 400 milijardi evra potpuno ugrade u obnovu bankarskog sistema i “realne” proizvodne ekonomije, s tim da se ne ide u dalje budžetsko prezaduživanje i podsticanje rasta potrošnjom.
Ključni stav je, a na to je u pismu liderima EU ukazao i predsjednik Evropske komisije Žoze Manuel Barozo, da sve mjere budu u cilju očuvanja radnih mjesta i oporavka privrednog rasta, jer nezaposlenost u EU i dalje raste, inflacija je na nuli, a proizvodnja još opada.
Stav je većine da treba ujednačiti poreske sisteme i stope, ali to odbijaju neke zemlje, poput Velike Britanije, koja tvrdi da bi to pogodilo London kao veliko svjetsko finansijsko središte.
Ugovor iz Lisabona, o čemu bi ponovo na referendumu trebalo da se izjasne Irci, bi omogućio i da u redove Unije budu primljene nove članice.
Ugovor iz Lisabona se smatra presudno važnim za moć EU da se izbori s globalnom ekonomskom krizom i glavnim svjetskim tehnološkim i privrednim takmacima u svijetu.
Šefovi država ili vlada moraju da se izjasne i o sastavu buduće Evropske komisije, pri čemu vodeće članice Unije podržavaju ponovnu kandidaturu sadašnjeg predsjednika Komisije Žoze Manuela Baroza