BANJALUKA,Ministar trgovine i turizma Republike Srpske (RS) Predrag Gluhaković izjavio je da potrošači stvaranjem ličnih zaliha pomažu poskupljenja, navodeći da se na taj način ne može boriti protiv toga.
On je rekao da građani kupuju proizvode čije je poskupljenje najavljeno ili koje smatraju neophodnim i tako stvaraju vlastite zalihe, a trgovci prate šta se kupuje i odmah poskupe te proizvode.
“U narednom periodu ćemo preko kancelarije za zaštitu potrošača raditi na edukaciji potrošača o njihovim pravima. Tražimo da ljudi ne stvaraju vlastite robne rezerve, da ne kupuju po karton ulja”, rekao je Gluhaković u intervjuu za nadjeljno izdanje “Nezavisnih novina”.
On je naveo da je CEFTA na snazi od 22. novembra i da je evidentan rast cijena prehrambenih proizvoda u zemljama okruženja.
Gluhaković je istakao da se kretanje cijena u okruženju negativno odrazilo na RS, koja je malo tržište, kako proizvodno, tako i potrošačko.
“Značajnijih poremećaja na koje možemo da utičemo nema, jer nemamo velikih proizvodnih pogona na koje možemo u startu da utičemo i sprečavamo povećanje cijena. Većina artikala se uvozi, tako da smo uslovljeni uvozom, sve što možemo uraditi jeste da preko svojih institucija kontrolišemo zakonom propisane marže, da li se primjenjuju”, rekao je Gluhaković.
On je naglasio da Vlada RS može ublažiti posljedice poskupljenja putem socijalnih programa i podsjetio da je već usvojeno subvencioniranje u oblasti električne energije.
“Putem projekata socijalnog zbrinjavanja pokušaćemo da ublažimo prvi talas poskupljenja, ali i tu trebamo biti oprezni jer se mora precizno odrediti šta je socijalna kategorija stanovništva kako ne bi bilo zloupotreba”, rekao je Gluhaković.
Odgovarajući na pitanje koje mjere Ministarstvo planira da preduzme u narednom periodu kako bi se spriječila neopravdana poskupljenja, Gluhaković je rekao da treba urediti zakone zbog CEFTA, dok druga ministarstva mogu subvencionisati stanovništvo kroz direktne programe.
“Ono na šta Vlada može da utiče su socijalni programi, ali ne možemo dozvoliti enormno povećanje cijena koje nema uporište u ekonomiji, a sa druge strane ne možemo zabraniti porast cijena”, rekao je Gluhaković.