ŽENEVA, Nagovještaji vodećih trgovinskih zvaničnika SAD i Evropske unije da zemlje u razvoju treba da učine velike ustupke, znače da ima malo izgleda da se u okviru Svjetske trgovinske organizacije (STO) postigne globalni sporazum o liberalizaciji trgovine, ocijenili su u humanitarnoj agenciji “Oksfam internešenel”.
Izjave američke trgovinske predstavnice Suzan Švab i komesara za trgovinu EU Pitera Mendelsona da su pomenuti ustupci potrebni kako bi se postigao trgovinski sporazum, šef “Oksfama” Džeremi Hobs nazvao je “sramnim” s obzirom na krizu koju je u zemljama u razvoju već izazvao rast cijena hrane i goriva.
“Od ovakvog licemerja staje dah” rekao je Hobs, a prenio Rojters.
U “Oksfamu” smatraju da je najbolji način da se spase tekuća runda trgovinskih pregovora da SAD izađe sa novom ponudom reforme svog poljoprivrednog programa i smanjenja stvarnih davanja na ovom sektoru. To bi trebalo da bude prvi korak, prije nego što se od zemalja u razvoju zatraže ustupci.
Osim toga, Vašington bi, naglašavaju u “Oksfamu”, trebalo da smanji zahtjeve prema zemljama u razvoju u pogledu otvaranja njihovih tržišta za poljoprivrednu, industrijsku robu i usluge iz bogatih zemalja.
Teško, međutim, da bi Amerikanci pristali na ovakve zahtjeve, s obzirom da se njihov Kongres već izjasnio da će podržati samo onaj sporazum koji će više povećati zaradu od izvoza američkih poljoprodukata nego što će umanjiti subvencije SAD na sektoru agrara.
Prvi dan pregovora ministara trgovine 30-ak zemalja, ključnih članica STO, u Ženevi prošao je ponedjeljak u međusobnom prozivanju zemalja u razvoju i bogatih oko toga ko bi prvi i za koliko trebalo da popusti u pregovorima koji se otežu još od 2001. godine.
“Moram da kažem da sam poslije današnjeg sastanka manji optimista nego ranije”, izjavio je egipatski ministar trgovine Rašid Mohamed Rašid.
Indijski predstavnici insistiraju da bogate zemlje, koje žele da svoje farmere zaštite od punog dejstva liberalizacije, baš zato treba da poštuju nastojanja zemalja u razvoju za specijalnim tretmanom u oblasti agrara.
Visoki zvaničnik indijskog ministarstva trgovine Gopal Pilai napominje da se radi o interesima nekoliko miliona farmera razvijenih zemalja suprotstavljenih interesima stotina miliona poljoprivrednika zemalja u razvoju. “Nemamo mnogo prostora za kompropmis jer je to za nas pitanje preživljavanja, a ne očuvanja prosperiteta bogatih farmera”, objašnjava Pilai.
Ipak, među siromašnim zemljama postoji bojazan da bi Brazil, Indija i još neke države, koje bilježe ubrzan privredni rast i predvode ostale zemlje u razvoju na ovom pregovorima, mogle da popuste pod snažnim pritiskom i da pristanu na prijedloge koji bi bili štetni za siromašne. Uostalom, na skupu u Ženevi učestvuju samo predstavnici tridesetak od ukupno 152 članice STO.
“Ovaj proces zaista zabrinjava” kaže Natan Irumba, ugandski ambasador pri STO od 1996. do 2004. godine. Po njemu, predlozi koji se trenutno razmatraju ne obezbjeđuju realne izvozne šanse siromašnim poljoprivrednicima. “Nikakav sporazum bolji je od lošeg sporazuma”, kategoričan je Irumba.