PODGORICA, Liberalizacija trgovine poljoprivrednim proizvodima, pitanja tehničkih standarda i fitosanitarne politike su neki od prioriteta za koje će Sekretarijat CEFTE pružati tehničku pomoć svim zamljama, a posebno Crnoj Gori, najavila je direktor Sekretarijata Renata Vitez.
Vitezova je na sjednici Stalnog foruma privrednih komora zemalja potpisnica Centralnoevropskog sporazuma o slobodnoj trgovini (CEFTA) rekla da iako sva pitanja funkcionisanja Sporazuma ne prolaze glatko, važno je da se rješenja nalaze aktivnim konsenzusom svih potpisnica.
Potpredsjednik Privredne komore Hrvatske Dunja Konjevod naglasila je da su značajne aktivnosti preduzete na promovisanju i unapređivanju robne razmjene, kao i drugih oblika saradnje u kontekstu implementacije Sporazuma.
Privrednu komoru Crne Gore na sjednici Stalnog foruma u Zagrebu, predstavljala je potpredsjednik Ljiljana Filipović, koja je učesnike Foruma upoznala o pripremama za sjednicu Radne grupe za poljoprivredu koja će biti održana naredne sedmice u Budvi, u okviru Međunarodnog sajma poljoprivrede.
“U neposrednim kontaktima sa predstavnicima privrednih društava u Crnoj Gori, do sada su evidentirane brojne netarifne barijere u realizaciji trgovine. Prepreke i mogućnosti u implementaciji Sporazuma, biće predmet sastanka predstavnika komora i nadležnih organa iz Crne Gore sa privrednicima na Jadranskom sajmu”, navodi se u saopštenju crnogorske Privredne komore.
U nastavku rada Radne grupe, glavna tema biće dalja liberalizacija trgovine čije je usaglašavanje predviđeno za 1. maj.
Privredna komora će, u okviru predsjedavanja Crne Gore Sporazumom i organizovanja CEFTA sedmice, planirane za posljednju sedmicu u oktobru, biti organizator i domaćin CEFTA foruma komora, kao i više susreta privrednika.
Sporazum, koji je u svim zemljama potpisnicama stupio na snagu krajem 2007. godine, predviđa stvaranje zone slobodne trgovine u jugoistočnoj Evropi do kraja 2010. godine, što podrazumijeva ukidanje carina i trgovinskih barijera, kao i potpunu liberalizaciju tržišta.
CEFTA zona slobodne trgovine, u koju su osim Crne Gore, ušle Albanija, BiH, Hrvatska, Makedonija, Moldavija i Srbija, zamišljena je kao prvi korak u integraciji tržišta zemalja jugoistočne Evrope, koje budućnost vide u EU.