NJUJORK, Ukoliko pogledate oko sebe, vrlo su male šanse da ćete primjetiti nekoga ko nosi Lenovo smartfon.
Lenovo smartfoni uglavnom su dostupni u zemljama u razvoju, a među 15 zemalja gdje se oni mogu kupiti nalazi se i Srbija, ali JD Hauard, potpredsjednik Mobilnog interneta i Digital Home Business grupe Lenovoa tvrdi da je kompanija ostvarila solidan početak.
Hauard je u Hong Kongu prilikom predstavljanja novih modela kompanije istakao da sa radom počinje 800 miliona dolara vrijedno Wuhan postrojenje koje bi trebalo da poveća produkcijske kapacitete za 100 miliona uređaja na godišnjem nivou.
U trenutku kada druge kompanije gledaju da proizvodnju prepuste drugima, Hauard smatra da posjedovanje „sopstvenog proizvodnog lanca“ zapravo smanjuje generalne troškove Lenovoa i ubrzava produkciju pošto se problemi rješavaju znatno brže.
„Mnoge vještine i talente koji su nam potrebni u proizvodnji PC računara sada koristimo i pri izradi smartfona. Kada sami kontrolišete proizvodnju, u stanju ste da na tržištu predstavite novi proizvod za tri do šest mjeseci brže od konkurencije“.
Dio uspjeha leži i u činjenici da je Lenovo od samog starta bio spreman na inovacije i usvajanje novih tehnologija.
I iako skoro sva četiri nova Lenovo smartfona (Vibe X, S930, S650 i A850), koriste MediaTek rješenja, Hauard naglašava da kompanija ima „jaku vezu“ sa Intelom i Qualcommom – koji su prisutni u perjanici, modelu K900.
On je takođe izrazio zadovoljstvo Intelovim dual core Atom procesorom za koji kaže da može da se bez većih problema nosi sa quad core smartfonima na tržištu.
„Zaista bi trebalo da obratite pažnju na Intel. Mislim da će jednog dana biti ozbiljan igrač u ovom ekosistemu. Mislim da Intel trenutno ima više inženjera koji rade na Androidu od Googlea u ovom trenutku. Vrlo su ozbiljni“.
Kada je u pitanju NVIDIA, Hauard smatra da ona nije nužno potrebna na tržištu smartfona, što može implicirati da Lenovo trentuno ne radi na Tegra 4 smartfonima. Sa druge strane, ZTE, Xiaomi i Coolpad polako prelaze na nove čipove NVIDIA-e, što bi moglo da znači da bi i Lenovo uskoro mogao da se predomisli.
Kada su u pitanju operativni sistemi, Lenovo je fokusiran na Android usljed potražnje tržišta ali to se može promijeniti. Hauard je dodao da za sada, Tizen i Firefox OS tek trebaju da uhvate zalet ali nije želio da komentariše da li Lenovo radi na Windows smartfonima.
„Ostanite uz nas. Nadam se da ćemo jednog dana imati da vam predstavimo nešto zaista interesantno kada su smartfoni u pitanju, ali za sada samo pomjeramo granice po pitanju debljine i težine“, istakao je Hauard, prenose agencije.