LONDON, Kompaniji Lenovo je zabrajeneno da elektronskim uređajima snabdijeva strogo kontrolisane mreže tajnih obavještajnih službi kao što su GCHQ, MI5 i MI6, piše engleski Telegraf.
Kineski proizvođač kompjuterske opreme Lenovo neće više moći da prodaje opremu za strogo kontroilsane “tajne” mreže obavještajnih službi poput MI5 i MI6, zbog navodne ranjivosti i propusta u sigurnosti opreme koja bi mogla da bude predmet napada hakera.
Prema posljednjim informacijama “više obavještajnih vojnih službi” u Australiji i Engleskoj je potvrdilo da postoji pismena zabrana za nabavku opreme koju pravi Lenovo i koji bi se eventualno ugrađivali u “tajne” mreže.
Ova zabrana je navodno uvedena u Americi, Kanadi, Novom Zelandu i Australiji još sredinom prošle decenije, nakon intenzivnog testiranja opreme od strane Britanske tajne službe koja je otkrila propuste u sigurnosti opreme, naročito čipova, koji su omogućavali napadačima daljinski pristup bez znanja vlasnika.
Ukoliko se ove informacije potvrde tačnim, vrijeme zabrane bi se poklopilo sa datumom preuzimanja kompanije IBM od strane Lenova 2005. godine, a pretpostavlja se da je razlog zabrani i eventualni strah da bi kineska kompanija mogla da zloupotrebi sigurnosne propuste u opremi kako bi pristupala povjerljivim informacijama stranih obavještajnih službi.
Na spisku organizacija koje su zabranile kupovinu opreme Lenova nalaze se Biro i glavni štab engleske vlade za komunikacije, službe MI5 i MI6, australijske obavještajne službe kao i Američka Nacionalna bezbjednosna agencija (NSA).
Ova zabrana važiće samo za strogo povjerljive “tajne” mreže, dok će Lenovo i dalje ostati značajan snabdjevač opremom ostalih “neketegorisanih” državnih mreža u pomenutim zemljama.
U saopštenju za javnost kompanija Lenovo je rekla da nije dobila nikakvo zvanično obavještenje za ograničenje prodaje svoje opreme, dodajući da su njihovi prozvodi “pouzdani i sigurni podjednako za individualne kao iza korporativne korisnike”.
Lenovo je trenutno najveći snabdijevač računara na svijetu, zauzimajući 16,7 odsto ukupnog tržišta u drugom kvartalu ove godine, što je porast za 1,7 odsto u odnosu na isti period prošle godine.
Međutim, postoji široko rasprostranjena sumnja na Zapadu da čak i nedržavna preduzeća u Kini imaju bliske veze sa vladom kroz sveprisutne komitete Komunističke partije koji rade u njima, i da im od njih dolaze “nesumnjive bezbjednosne prijetnje”, pa je sigurno i to bio razlog donošenja ove zabrane, smatraju analitičari, prenose agencije.