BEOGRAD, Rok za zahtjeve za legalizaciju ističe večeras, a Oliver Dulić kaže da će oni koji ne predaju zahtjev u roku morati da plati duplo ili će im objekat biti srušen.
Ministar za životnu sredinu i prostorno planiranje je procijenio da je odziv bio veći od 80 odsto i dodao da se radi o stotinama hiljada objekata. On je naveo i da će postupak legalizacije trajati godinama i da je konačan cilj uvodjenje reda u urbanizam i građevinarstvo.
Ministar Dulić više puta je upozorio da rok za podnošenje zahtjeva neće biti produžen, zbog čega brojni građani posljednjeg dana prave redove pred opštinskim šalterima.
Dalibor Biševac iz gradskog Sekreterijata za legalizaciju, kaže da će svi koji ni danas ne stignu da podnesu zahtjev imati dodatnu mogućnost. “Ukoliko građani danas ne mogu da stignu da predaju zahtev, ja im savetujem da pošalju poštom, putem preporučene pošiljke, s tim da je dovoljno da danas predaju bez obzira što će zahtevi prispeti sutra ili u ponedeljak”, savjetuje on.
U Srbiji za objekat od oko 100 kvadrata cijena legalizacije iznosi u prosjeku do 500 evra, dok će vlasnici objekata na selu morati da plate tek nekoliko hiljada dinara. Građane je, međutim, posljednjih dana bunilo kako se to taksa u nekim opštinama naplaćuje 720, a u nekim 200 dinara.
“Ukupna taksa je 720 dinara, ona je propisana zakonom. 200 je podnošenje zahteva, a 520 za donošenje rešenja. U svakom slučaju je poenta da građani nisu oštećeni”, kaže Biševac.
Procjenjuje se da će više od 150 hiljada objekata biti prijavljeno za legalizaciju samo u Beogradu. U najvećem gradu na jugu Srbije, Nišu, do sada je podnijeto više od 23 hiljade prijava za legalizaciju i gradonačelnik Miloš Simonović očekuje da će grad u naredne dvije godine po tom osnovu prikupiti oko 15 miliona evra. B92