BEOGRAD, Pilot projekat LED uličnog osvjetljenja realizovan 12 najvećih gradova svijeta, čiji su rezultati predstavljeni na samitu UN o održivom razvoju “Rio 20 plus”, pokazuje i do 85 odsto uštede energije, saopštila je kompanija “Filips”.
Izvještaj o rezultatima projekta “LightSavers”, koji je trajao dvije i po godine, u saradnji sa “Filipsom” pripremila je Klimatska grupa koja je ocijenila da ubrzavanje rasta LED tržišta treba definisati kao politički prioritet.
Direktor Klimatske grupe Mark Kenber ocijenio je da LED tehnologija predstavlja Revoluciju za čistu energiju na dijelu i pozvao vlade da uklone zakonske prepreke i omoguće brzu tranziciju na osvjetljenje sa smanjenom emisijom ugljenika.
Osvjetljenje je odgovorno za 19 odsto globalne potrošnje električne energije i za oko šest odsto globalne emisije gasa, a procjenjuje se da bi LED sijalice mogle godišnje da utiču na smanjenje 670 miliona tona emisije gasa.
Kako je navedeno u saopštenju, udvostručavnje efikasnost osvjetljenja na globalnom nivou na klimu bi imalo efekat jednak polovini emisije gasa od proizvodnje čitave električne i toplotne energije u EU.
Ankete rađene u Kalkuti, Londonu, Sidneju i Torontu, gdje je sproveden pilot projekat “LightSavers” pokazuju da građani više vole LED osvjetljenje i između 68 do 90 odsto ispitanika podržava primjenu te tehnologije u cijelom gradu.
Oni su kao prednosti označili povećan osjećaj bezbjednosti i poboljšanu vidljivost.
Životni vijek LED osvjetljenja kreće se od 50.000 do 100.000 sati, a zahtijeva minimalne popravke, jer je stopa kvara LED proizvoda tokom 6.000 sati rada oko jedan odsto, dok je kod tradicionalnog osvjetljenja 10 odsto.
Očekuje se da će do 2020. godine LED tržište porasti za 60 odsto.