ZVORNIK – Stečajni upravnik Fabrike glinice „Birač“ Lazo Đurđević odbio je da u tabelu povjerilaca umjesto institucija Republike Srpske upiše „Pavgord“ koji je nedavno za 43 miliona KM kupio državna potraživanja od zvorničke fabrike, saznaje CAPITAL.
Kao osnovni razlog zbog kojeg bi zahtjev „Pavgorda“ sud trebao odbaciti i tražiti dopunu Đurđević je naveo to da podaci u tabeli povjerilaca ne odgovaraju podacima u ugovorima o ustupanju potraživanja.
Tako je, između ostalog, naveo da su potraživanja „Pavgordu“ ustupili Poreska uprava RS, Fond zdravstvenog osiguranja RS, Fond za penzijsko i invalidsko osiguranje (PIO RS), iako oni nisu povjerioci fabrike glinice, već su to njihovi područni centri ili filijale.
Đurđević: Ugovore sa „Pavgordom“ potpisale institucije koje nisu u tabeli povjerilaca
„Iz tabele priznatih i osporenih potraživanja se vidi da je u tabelu unesen povjerilac Fond PIO Filijala Bijeljina. I pored toga, ugovor o ustupanju potraživanja je zaključen između Fonda PIO RS kao ustupioca, koji niti je podnio prijavu niti je upisan u tabelu kao povjerilac i ’Pavgorda’ kao prijemnika, pa se postavlja pitanje da li neko ko nije unesen u tabelu priznatih i osporenih potraživanja kao povjerilac može prenositi potraživanja drugog povjerioca na treće lice“, naveo je Đurđević u izjašnjenju koje mu je stečajni sudija tražio na zahtjev „Pavgorda“.
Slična obrazloženja su i za druge institucije, a Đurđević je naveo da upis u tabelu ima dejstvo kao pravosnažna presuda te da smatra da se ne može vršiti izmjena tabele priznatih potraživanja na bazi ugovora o ustupanju potraživanja koje su sa „Pavgordom“ potpisale institucije koje nisu upisane u tabelu priznatih i osporenih potraživanja.
„Zahtjev za promjenu tabele je neprecizan, pa čak u nekim dijelovima suprotan odredbama ugovora o ustupanju potraživanja. Podaci uneseni u tabelu priznatih i osporenih potraživanja u smislu naziva povjerioca ne odgovaraju podacima iz ugovora ustupioca potraživanja. Kod nekih ugovora ustupilac i prijemnik potraživanja nisu ispunili obaveze iz ugovora, dok statusni položaj povjerilaca iz ’Pavgordovog’ zahtjeva ne odgovara statusnom položaju iz ugovora“, napisao je Đurđević.
Zbog toga je naveo da je neophodno da se otklone nedostaci iz zahtjeva te da će nakon toga moći da odluči o njemu.
Konačnu riječ, ipak, će dati stečajni sudija.
Podsjećamo, Vlada RS je krajem jula donijela odluku da za 43 miliona KM proda potraživanja institucija RS od Fabrike glinice “Birač” u stečaju preduzeću „Pavgord“ iz Foče što je izazvalo nezadovoljstvo i proteste radnika „Alumine“, kćerke firme FG „Biirač“ i dijela javnosti.
Bez obzira na to Vlada je ostala pri svojoj odluci, a ugovore o ustupanju potraživanja sa „Pavgordom“ su potpisali Ministarstvo finansija, Poreska uprava, Fond zdravstvenog osiguranja (FZO) RS, Fond za penzijsko i invalidsko osiguranje (PIO) RS, „Vode Srpske“, „Elektro – Bijeljina“, „Vodovod i komunalije“ Zvornik kao i „Pavgord“ i FG „Birač“.
Zbog ove odluke povjerilac FG „Birač“, advokat Vladimir Milošević je tužio RS i sve institucije koje su sa „Pavgordom“ potpisale ugovore tvrdeći da su oni ništavi i da je zaključak Vlade, na osnovu kojeg su potraživanja prodata, nezakonit.
CAPITAL: Marina Čigoja Ljubojević
13 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Opet izgleda da je ovo pošten čovjek a ne kriminalac. Vidite da se drži zakona. Ako nešto nije ok onda nije i ne može ići. Ovo svi vidi da nije regularno.
Hahahahaha, pa koji su ovo marifetluci mlađanog Laze, samo odlaže neodložno i kupuje vreme lopovskoj upravi da ostane još malo tamo i pokrade još. Stvar je potpuno jasna “Pavgord” će biti upisan u tabelu. A ista ta uprava koju Lazo navodno štiti, finansira i potpiruje opoziciju da I njega proziva na protestima i pritiska ga da “sarađuje”.
Vidimo Povgrad sen žestoko bori za BIRAČ Zvornik pa tako ujedno i sve kćerke firme. Trenutno sve akcije BIRAČA po trenutnoj cijeni na berzi koštaju oko šesto hiljada maraka. Povgrad je mogao kupiti sve akcije BIRAČA za siću u osnovu na ovo što ga sad košta. Te na taj način u skladu sa zakonom odraditi sve da postane vlasnik firmi za koje se grčevito bori uz dosta manje uloženih sredstava i raznih problema. Čak i da je akcije pokupovao uz ogromno veću cijenu dosta bolje bi prošao kad već ima dovoljno sredstava.
Da je povgrad kupio akcije Birača bez problema bi bi mogao riješiti dugove Birača tako da Birač bude dužan Povgradu umjesto drugima. Pošto bi firme bile njegove u svakom slučaju bi bio na ogromnom dobitku bez obzira koliko se prizna ili ne prizna Litvanskog duga. namirenjem svih potraživanja prekinu bi se stečajni postupak te bi povgrad po zakonu mogao upravljati Birom pa tako i firmama kćerkama.
Da ne znaju oni to, da je kupio te akcije mogao je uzeti lako Birac… Ali oni hoce na silu, treba zatvoriti stecaj dati malim akcionarima vlasnistvo i ovim PIF fondovima, i onda njih stisnuti i kupiti od njih i postati 51 % vlasnik,
Sve go broker do brokera…
Druze tako ti je u ekonomiji,bitne su pare, razmisljamo kako su ovi mogli kupiti Aluminu sa manje para a bez kriminala. Da nema ovoliko kriminala. Smisliti način da kupe a bez kriminala, dati povjeriocima 25%, radnicima 25% i malim akcionarima birča 50%. ali da niko nema većinu, i onda polako kupovati, za manje pare preuzeti, bez ovog svega. Što ti se ne slažeš sa ovim ? Molim te da kažeš što ?
A privatizacioni fondovi imaju većinski udio u akcijama, i onda njih stisnuti i kupiti od njih. Ja bi tako uradio. Prodaće i radnici i dosta fondova sigurno.
mali akcionari trebaju pokrenuti tužbu za naknadun štete prema većinskom vlasniku UAB UKIO BANKO INVESTICINE GRUPE.
Zbog svijesnog izvlačenja sredstava od Birača i namjernog davanja u zalog imovine radi sebi i drugima pribavljanja protupravne imovinske koristi a na štetu malih akcionara Birača, zaposlenika birača i samog Birača kao i izazivanje štete Republiki Srpskoj(odnosno njenom Buđetu). Poslije ako bude potrebno tužiti i zakonodavca koji dozvoljava da se zakon krši, odnosno dosljedno ne primjenjuje. Međutim sve to će se otegnuti veoma dugo te bi bilo najbolje da se dogovore zaposlenici mali akcionari i povjerioci(Povgrad) kako da se otklone svi problemi, te obustavi stečaj i pređe na normalno poslovanje. Svi bi trebali nešto žrtvovati s ciljem da se što pre normalizuje stanje. Takođe da bi se energija posvetila napretku i razvoju umjestu da su svi okrenuti nečem što je upitno. bolje bi bilo da je cilj da se dovede Birač i njegove kćerke u takvu situaciju da se zaposlenicima brzo utrostruči plata istovremeno povećavajući neto dobit na iznos preko sto miliona KM godišnje. Tako bi i država dobila ogromno povećanje prihoda na osnovu raznih poreza a i razni fondovi. U tom slučaju svi bi mogli biti dosta zadovoljniji umjesto ovakvog stanja neizvjesnosti za sve. Sve analize pokazuju da Birač Zvornik sa kćerkama firmama može biti najuspješnija i najprofitabilnija kompanija u BiH.
Ima brokera i investicionih savjetnika kao i stručnjaka koji rade na berzama dvadesetak godina.
privatizacioni fondovi nemaju većinski udio u Biraču Zvornik. Ukio Banka ima 56,8% dok većih osam akcionara koji imaju preko 1% akcija imaju oko 31% akcija Birača a svi ostali kojih ima još 2933 akcionara među kojima su sigurno i neki radnici imaju oko 12,2% akcija. Opet ponavljam trebalo je da se prvo tuži većinski akcionar za nastalu štetu. Sudski mu prilikom naplate štete poništiti potraživanja pošto su to lažna potraživanja jer je on vjerovatno sam sebi dao kredit a u zalog samom sebi dao kao zalog nekretnine Birača Zvornik. Dok je kredite samo proknjižio formalno u banci a Birač nikad nije vidio ni marke od tih fiktivnih kredita. Pošto Litvanci neće htjeti platiti nastalu štetu i izmaklu korist Biraču (odnosno ostalim akcinarima i ostećenima u tom postupku) jednostavno prodati akcije koje imaju u svom vlasništvu te im poništiti-zaplijeniti ona fiktivna potraživanja. Na kraju kad se to riješi iži u dokapitalizaciju Birača sa stotinjak miliona da se riješe i sve ostale obaveze Birača. U dokapitalizaciji dati prednost zaposlenicima ako hoće da kupe akcije Birača. Te nastaviti poslopvati u skladu sa standardima korporotivnog upravljanja izvršavajući sve svoje obaveze bez bilo kakvih manipulacija.
Kakva sad potrazivanja Litvanaca ? pa to je reseno, sud presudio… A ovu štetu sto su napravili oduzeti im 56,8 % akcija i dati radnicima i povjeriocima. Svi znaju koji je to kriminal bio. Imaju presude, milione iznjeli…
Ova fabrika je radila i radice.Ona je postavljena dobro davne 1978.Ima svoju istoriju i bila je brend i u SFRJ
Sada postoje razni demagozi kako u fabrici tako i u politici.Ovi u fabrici se ponasaju kao da je sve pocelo 2013
Ovi u politici su nezasiti vlasti pa da im je sve
Radnika nema ni kod jednih ni drugih
Uzimaju ogroman novac obje strane a nisu toga vredni
Treba mijenjati mnogo toga
I samo kada se ljudi prestanu da trce za prodavcima lazi bice bolje
E to je izgleda tesko ali neznam zbog cega
Gledajte sebe i manite se Stevanovica i Matica
Oni su sebe davno obezbedili i briga njih za druge