BANJALUKA, Lažni inkasanti u Brčko Distriktu, o čijim smo „podvizima“ ovih dana čitali u medijima, posljedica su nepoštivanja Zakona o poštama BiH i Zakona o poštanskim uslugama Republike Srpske, navodi se u saopštenju Pošta Srpske.
Javno preduzeće „Komunalno Brčko“, ignoriše odredbe navedenih zakona u dijelu o rezervisanoj poštanskoj usluzi, ima paralelnu službu koja vrši dostavu računa, a zbog toga ne snosi nikakve posljedice. Apel koji su iz ovog preduzeća uputili građanima, da ne vjeruju prevarantima koji žele naplatiti račune za utrošenu električnu energiju, vodu i odvoz smeća, dokaz je da je vršenje poštanske usluge mnogo više od pukog dostavljanja pošiljke.
Nažalost, niti je „Komunalno Brčko“ jedino preduzeće koje krši odredbe zakona u dijelu o rezervisanoj poštanskoj usluzi, niti samo Distrikt ima problem sa lažnim inkasantima.
Kako se navodi u saopštenju, ovdje nije riječ samo o kršenju zakona, niti o tome da li inspekcijski organi rade svoj posao. Riječ je, prije svega, o sigurnosti građana na kućnom pragu – svaki mjesec! Pošte Srpske imaju 625 poštara, koji dolaze na svaki kućni prag i poznaju svakog domaćina u Republici Srpskoj, kako u gradskom tako i u ruralnom područu, i što je najbitnije, svako poznaje svog poštara, i vjeruje mu.
Zakon o poštanskim uslugama RS, reguliše vršenje poštanskog saobraćaja, i Pošte Srpske u potpunosti poštuju sve odredbe Zakona. Međutim, danas očigledno postoje dvostruki aršini, kojima se pojedinim preduzećima dopušta proizvoljno tumačenje, a samim tim i kršenje Zakona. Lažni inkasanti samo su jedna od mnogih posljedica te samovolje.
Ovim putem, iz Pošta Srpske apeluju na najveće korisnike rezervisane poštanske usluge (Republičke institucije, sudove, opštine, MUP RS…) koji imaju paralelne dostavne službe i nisu registrovani za obavljanje ove djelatnosti, da poštuju odredbe Zakona, jer su prema istim, obavezni da račune za izvršene usluge šalju, ne preko vlastitih dostavljača ili inkasanata, nego isključivo posredstvom Pošta Srpske, kao jedinog javnog operatera u RS.
Na ovaj način, spriječila bi se pojava „kurira“ i „inkasanata“, a bezbjednost građana ne bi bila ugrožena lažnim predstavljanjem.