BEOGRAD, Socijalno ugroženi građani Srbije učestvuju sa svega deset odsto u ukupnoj potrošnji električne energije.
Bez obzira na to, politika cijene električne energije u Srbiji vodi se kao da je u pitanju socijalna kategorija. Uvijek kada se pomene neophodnost praćenja ekonomske logike u ovoj oblasti, nameće se i priča o ugrožavanju standarda građana – kaže za „Novosti“ Vojin Lazarević, predsjednik UO „Rudnap grupe“.
Prema njegovim riječima, cijena struje mora postepeno da postane ekonomska kategorija, a da se nađe način da socijalno ugroženom stanovništvu bude obezbjeđeno jeftinije snabdijevanje električnom energijom.
– Treba zaštititi socijalno ugrožena domaćinstva, odnosno oko milion porodica u Srbiji. A, kada bi preostala domaćinstva plaćala struju skuplje samo za jedan cent, prihod „Elektroprivrede“ bio bi dodatno uvećan za oko 300 miliona evra – zaključuje Lazarević.
Ta dodatna sredstva bi, prema tvrdnji predsjednika UO „Rudnap grupe“, za narednih pet, šest godina bila dovoljna da Srbija sagradi sama jednu termoelektranu, vrijednu oko dvije milijarde evra.
– Uz nove energetske kapacitete koje bi Srbija dobila, ovakav projekat donio bi i nova radna mjesta, s obzirom na to da bi u poslu izgradnje mogle biti angažovane domaće kompanije. Praktično, otvorila bi se nova radna mjesta, podigla standard i privrednu aktivnost zemlje – zaključuje Lazarević.
Lazarević tvrdi i da u regionu jugoistočne Evrope, uključujući i Srbiju, postoje velike potrebe za izgradnjom energetskih kapaciteta zbog evidentnog manjka energije, kao i očekivanog privrednog rasta.
– Srbija treba da gradi one proizvodne kapacitete za koje ima resurse ili da se udruži sa državama u regionu koje raspolažu energetskim resursima – konstatuje Lazarević.
Prvi čovjek „Rudnap grupe“ upozorava i da „Elektroprivreda Srbije“ mora da nađe način kako bi riješila problem izrazito velike krađe struje, jer su godišnji gubici po tom osnovu oko 100 miliona evra. Novosti