BEOGRAD, U Srbiji je tokom 2011. proizvedeno 5.000 tona kvalitetnog meda, od čega je u svijet izvezeno 1.108 tona za šta je dobijeno više od pet miliona dolara, objavljeno je na internet strani Privredne komore Srbije (PKS).
Na početku ove godine u Srbiji je bilo oko 400.000 košnica u vlasništvu 12.000 proizvođača meda.
Med proizveden u Srbiji je izuzetnog kvaliteta i u svijetu se većim dijelom koristi kao poboljšivač za med proizveden u drugim zemljama, navedeno je na sjednici Grupacije za pčelarstvo i proizvodnju meda PKS.
I pored kvalitetne proizvodnje ova oblast ima i niz problema.
Nema premija za ovu značajnu proizvodnju, proizvođači nastupaju neorganizovano kao “slobodni strijelci”, jedni drugima konkurišu i snižavaju cijenu…
Kako je istaknuto, od broja pčela, odnosno proizvodnje meda, u velikom dijelu zavisi i visina proizvodnje voća i povrća.
Predsjednik Saveza pčelarskih organizacija Srbije Rodoljub Živadinović naglasio je da u Srbiji trenutno na zalihama ima oko 1.400 tona kvalitetnog meda koji čeka kupce.
“Ja se nadam da neće biti problema da ovaj med pronađe kupce i to po dobroj cijeni”, naveo je Živadinović.
Izvozna cijena za med iz Srbije u 2011. se kretala od 2,28 do 3,17 evra po kilogramu.
U 2010. iz Srbije je izvezeno 1.959 tona meda za sedam miliona dolara.
“Šta nas čeka u ovoj godini, još ne znamo, jer je dobar dio košnica, odnosno pčela, uništen zbog zime, ali i usljed mnogih drugih razloga i bolesti”, naveo je Živadinović, napominjući da još ne postoje procjene kako su pčele izdržale zimu i sa koliko aktivnih košnica je u Srbiji dočekano proljeće.
Prema Živadinoviću, na terenu “vlada pravo šarenilo od mjesta do mjesta, ali ima područja gdje su pčele uginule u polovini postojećih košnica, što nije dobra vijest”, pa je stoga nezahvalno i procijenjivati ovogodišnji rod, odnosno proizvodnju meda.
” I pored svih teškoća očekujemo da će biti dobijeno oko 3.000 do 4.000 tona u ovogodišnjem pčelinjem radu”, naveo je Živadinović.
Srbija inače, i pored visoke proizvodnje kvalitetnog meda, ima manju potrošnju od prosječnog stanovnika Evrope.
Predsjednik Grupacije za pčelarstvo i proizvodnju meda PKS Srbislav Vidojević istakao je da proizvođači nisu zadovoljni u pogledu pomoći koju imaju od Vlade Srbije.
To je značajna oblast u kojoj bi se uz podršku znatno povećala ukupna voćarska i biljna proizvodnja u zemlji, što nije beznačajno, primjetio je Vidojević.
Vidojević je naglasio da je potrebno da pčelari nastupaju organizovano, kroz klaster u ponudi meda, jer tako će se lakše pronalaziti kupci i dobijati viša, jedinstvena cijena.
Kroz organizovan nastup srpski med će postati i brend ne samo u Evropi već u cijelom svijetu, zaključio je Vidojević. Tanjug