BANJALUKA, “Unaplod” a.d. Kozarska Dubica prvo je preduzeće iz BiH kojem je Spoljnotrgovinska komora BiH izdala carinski dokument kojim se pojednostavljuju carinske formalnosti u međunarodnom prevozu robe, poznat kao TIR karnet. Zahvaljujući ovom dokumentu, “Unaplod” ubuduće voziće robu preko međunarodnih granica s minimalnim ometanjima i stajanjima, a kašnjenje i troškovi transporta biće smanjeni.
– Naše preduzeće posjeduje najveće hladnjače voća u BiH i zanimljivo nam je tržište Ruske Federacije, ali zbog visokih carinskih troškova, koje iznose i do hiljadu evra po kamionu, izvoz je bio neisplativ. Zahvaljujući ovom dokumentu postali smo konkurenti i ravnopravni s preduzećima iz Italije i Poljske – kaže izvršni direktor “Unaploda”, Ljuban Gligorić, te dodaje da jedan TIR karnet košta 80 evra.
Da bi prevoznici dobili TIR karnet moraju imati vozila i kontejnere koji zadovoljavaju standarde prevoza robe u međunarodnom transportu, potvrdu suda da se protiv preduzeća ne vodi postupak u vezi sa carinskim ili poreskim prekršajima. Osim toga, neophodna je garancija da će se izmiriti sav carinski dug nastao tokom transporta. Kada se ide pod TIR karnet dokumentom roba se pečati na polaznoj carinarnici, u TIR karnet se unosi šifra pečata, a na svim ostalim carinarnicama carinik samo provjeri da li je došlo do oštećenja tog pečata i vozilo ide dalje.
– TIR karnet jeste takozvani povlašteni carinski postupak koji znači izbjegavanje zadržavanja na graničnim prelazima, čime se automatski smanjuju troškovi transporta, olakšava se kretanje robe, te podstiče razvoj međunarodne trgovine. Obično se za jedno vozilo izdaju dva TIR karneta, a ko ima više vozila ima pravo na više karneta. Njihov broj nije ograničen – pojasnio je direktor Sektora za transport i komunikacije STKBiH, Zijad Sinanović.
Prema njegovim riječima, u narednih nekoliko dana još osam preduzeća iz BiH dobiće TIR karnet, a svakodnevno sve veći broj prevoznika međunarodnog transporta ispunjava uslove za dobijanje ovih dokumenata. Jedno od tih preduzeća jeste i “Neven” d.o.o. iz Modriče.
– Ovaj dokument jeste uslov da uđemo na tržište Rusije i Turske. To će mnogo pomoći domaćoj privredi, jer smo često bili u situaciji da odbijemo određene ponude zbog neposjedovanja potrebne dokumentacije – kaže vlasnik ovoga preduzeća, Božo Kuzmanović.
S njim se slažu i u Udruženju saobraćaja i veza RS, pri Privrednoj komori RS, gdje ističu važnost bržeg protoka roba.
– Na ovaj način izbjegavaju se usputni troškovi i zadržavanja, ali najvažnija je brzina samog transporta. To je važno za našu privredu koja i na ovaj način postaje konkurentnija – kaže sekretar ovog udruženja, Ranko Babić.
Carinsko-transportni dokument
TIR karnet definisan je UNEC TIR Konvencijom i predstavlja priznati carinsko-transportni dokument koji omogućava da vozila s robom u zapečaćenim tovarnim prostorima prelaze međudržavne granice, samo uz formalnu provjeru carinskog pečata i podataka unesenih u TIR karnet. Ovaj sistem u BiH u primjeni je od početka 2010. godine, a TIR karnet dokumenta izdaje TIR Odjeljenje Spoljnotrgovisnke komore BiH.Fokus