LONDON, Tumačenjem obrasca po kojem korisnici “Fejsbuka” upotrebljavaju opciju “lajkovanja” može se doći do iznenađujuće preciznih procjena o rasi, godinama, koeficijentu inteligencije, seksualnosti i ostalim ličnim informacijama o dotičnim osobama, saopštili su istraživači.
Oni su razvili algoritam koji koristi “lajkove” sa društvene mreže “Fejsbuk” za kreiranje ličnih profila, koji potencijalno otkrivaju intimne detalje o korisnicima.
Ovi matematički modeli pokazali su se 88 odsto preciznim u razlikovanju muškaraca i žena i 95 odsto preciznim u razlikovanju afroamerikanaca od bijelaca, prenio je AFP.
Algoritmi su mogli da dođu i do informacija o seksualnoj orijentaciji korisnika “Fejsbuka”, o tome da li oni koriste nedozvoljene supstance ili, čak, da li su im roditelji rastavljeni.
Ovi podaci mogu se iskoristiti za potrebe marketinga, ali korisnici zbog njih mogu postati ranjivi, jer je riječ o otkrivanju ličnih podataka.
“Veoma je lako kliknuti na polje `lajk`, to je tako zavodljivo. Ali, ljudi ne shvataju da će se godinama ti `lajkovi` nagomilati i nanijeti im štetu”, izjavio je Dejvid Stilvel, istraživač iz oblasti psihologije i koautor istraživanja zajedno sa kolegama sa Univerziteta Kembridž i stručnjacima “Majkrosofta”.
Stilvel je rekao da su u ovoj studiji korišteni podaci sa “Fejsbuka”, ali da se slični profili mogu sačiniti i na osnovu drugih digitalnih podataka, poput pretraživanja interneta, elektronske pošte ili korištenja mobilnog telefona.
Istraživanjem je bilo obuhvaćeno 8.000 korisnika “Fejsbuka” iz SAD, koji su dobrovoljno predočili naučnicima svoje “lajkove”, demografske profile i psihometrijske rezultate.