SARAJEVO, Ministar inostranih poslova BiH Zlatko Lagumdžija izjavio je da će sa sutrašnjim potpisivanjem tri sporazuma između BiH i Hrvatske biti riješeno više ključnih pitanja koja će pristupanjem Hrvatske u punopravno članstvo EU predstavljati novu društveno-političku i ekonomsku realnost za BiH.
On je ocijenio da neka od ovih pitanja, poput slobodnog tranzita roba iz i u BiH preko luke Ploče i kroz Neum, nisu posve uobičajene pojave ni za EU i zbog toga su zahtijevala veoma senzibilan pristup i specifična rješenja.
“Zajedničkom izjavom omogućava se nesmetan promet roba iz Hrvatske u tranzitu kroz neumski koridor u skladu sa primjenjivom pravnom tekovinom EU. U isto vrijeme, pitanje tranzita za robe iz BiH preko luke Ploče rješeno je derogacijom pravne tekovine EU jer se preko luke Ploče tranzituju i proizvodi iz BiH koji nisu u skladu sa standardima EU”, rekao je Lagumdžija.
To znači, kaže Lagumdžija, da će BiH preko luke Ploče moći da izvozi i uvozi sve industrijske robe, kao i robe biljnog i životinjskog porijekla, ali neće uvoziti one koje nisu u skladu sa standardima EU kada je u pitanju zdravlje životinja, saopšteno je iz Ministarstva inostranih poslova BiH.
Prema njegovim riječima, luka Ploče za BiH ostaje strateški značajan, logički i najkraći put za međunarodnu razmjenu roba iz i za BiH.
“Osigurano je i nesmetano snabdijevanje opštine Neum preko teritorije EU. Tako će se do Neuma iz BiH moći tranzitovati sve industrijske robe čiji je obim do sada bio ograničen na specifičnu listu roba, kao i svi proizvodi koji se uvoze preko luke Ploče”, naglasio je Lagumdžija.
Prema njegovim riječima, Ugovorom o graničnim prelazima na zajedničkoj državnoj granici između BiH i Hrvatske određeni su granični prelazi za međunarodni drumski promet putnika i roba.
U Ugovor o graničnim prelazima uvrštena je odredba o otvaranju trećeg BIP-a na lokaciji Izačić/Petrovo Selo kada se u BiH steknu uslovi za to, odnosno kada pojedine robe iz BiH dobiju certifikat za izvoz u EU.
Sporazumom o pograničnom saobraćaju se uspostavlja pogranični režim i uređuje pogranični promet u pograničnom području između BiH i Hrvatske.
BiH je još od ranije izrazila namjeru za zadržavanjem postojećeg režima prelaska granice sa ličnim kartama za građane BiH i nakon pristupanja Hrvatske EU, što je Hrvatska podržala i preduzete su zajedničke aktivnosti prema institucijama EU. Srna