BANJALUKA,Nakon dužeg perioda izraženih oscilacija, uslovljenih negativnim efektima privatizacije, tržište rada u RS postepeno se stabilizuje i osjeća se povećana dinamika zapošljavanja, kaže za “Fokus” izvršni direktor Zavoda za zapošljavanje RS, Đorđe Marčeta.
Kao podsticaj zapošljavanju, Zavod je uradio projekat vrijednosti od oko deset miliona maraka, koji podrazumijeva zapošljavanje lica s evidencije Zavoda, a iz porodica u kojima nijedan član nije radno angažovan.
– Kada projekat dobije odobrenje Vlade, postaje operativan za dva do tri mjeseca, dok se ne raspiše javni poziv i prikupe prijave zainteresovanih poslodavaca – kaže Marčeta.
Međunarodni sajam zapošljavanja, koji će se danas održati u Banjoj Luci, takođe je vrlo atraktivna i djelotvorna mjera. Na njemu će, između ostalih, učestvovati i 15 poslodavaca iz Slovenije.
– Poslodavci unaprijed iskažu svoje potrebe, Zavod izvrši selekciju lica koja mogu konkurisati za određena radna mjesta, tako da se na sajmu već potpisuju ugovori – objašnjava Marčeta.
Kao efikasna mjera pokazao se i projekat volontera, odnosno pripravnika, kojih je u prošloj godini s visokom stručnom spremom bilo preko pet stotina.
I Vlada RS posvetila je veliku pažnju sistemskom rješavanju ovog problema.
Ekonomskom politikom za ovu godinu utvrđen je set mjera koje treba da doprinesu daljem rastu zaposlenosti u Srpskoj. Povećan kvalitet i poboljšana produktivnost rada, kroz ulaganje u ljudske resurse i reformu obrazovnog sistema, usklađivanje ponude i potražnje kroz saradnju države s preduzećima, samo su neki od načina na koje je taj cilj moguće ostvariti.
Strateške mjere zahtijevaju puno učešće i koordinaciju svih ključnih aktera u borbi protiv nezaposlenosti.
Predsjednik Unije udruženja poslodavaca RS, Milan Grubač smatra da će se nova radna mjesta obezbijediti ulaganjem u privredu koja je trenutno potpuno iscrpljena i ne treba smatrati da se otvorilo radno mjesto ako se neko zaposlio u administraciju i ostale neproduktivne djelatnosti.
– Bez privrednog razvoja nema zapošljavanja, a privrednog razvoja nema bez investicija, i to stranih investicija i svježeg stranog kapitala – kaže Grubač.
Iz resornog ministarstva poručuju da će u fokusu i dalje biti socijalne kategorije, odnosno porodice u kojima niko ne radi.
– Dobra praksa je svakako nastavak realizacije projekta SESP, koji podrazumijeva podršku zapošljavanju lica starijih od 40 godina, a koja spadaju u kategoriju s faktorom otežanog zaposlenja – rekla je portparol Ministarstva rada i boračko-invalidske zaštite RS, Branka Šljivar.
Uz sve ovo, veoma je važno uskladiti upisnu politiku u školama s potrebama tržišta rada.
– Upisna politika za srednje škole mora biti prilagođena tržištu rada, jer sadašnje obrazovanje proizvodi radnike koji godinama čekaju na posao – kaže predsjednica Saveza sindikata RS, Ranka Mišić.
Dugi redovi na birou
U Republici Srpskoj zaposleno oko 267.000 radnika, a na Zavodu zapošljavanja posao čeka oko 133.000 lica. Stopa zaposlenosti stanovništva starosti između 15 i 65 godina je oko 25 odsto, stopa nezaposlenosti oko 38 odsto i stopa aktivnosti radno sposobnog stanovništva oko 38 odsto.