LONDON, Građani Britanije imali su priliku da na sajtu vlade napišu svoje ideje o tome kako država da uštedi, a prijedlozi su bili različiti – od prodaje kraljičinih labudova i ukidanja monarhije, do oduzimanja plate poslanicima.
Velika Britanija, čiji je budžetski deficit narastao na čak 903 milijarde funti ili oko 1.098 milijardi evra, pokušava da smanji troškove.
U nadi da će svježe ideje pomoći, kabinet ministra finansija na sajtu vlade postavio je pitanje građanima na koji način država može da uštedi, a svoje odgovore poslalo je 45.000 Britanaca. Predlozi za štednju su najrazličitiji – od ukidanja monarhije, preko prodaje kraljičinih labudova, do ukidanja plate poslanicima.
Ministar finansija Džordž Ozborn planira da godišnje uštedi 30 milijardi funti (36,5 milijardi evra), kako bi u narednih pet godina smanjio ogroman nacionalni dug Britanije. Njegov kabinet je stoga od građana zatražio da predlože ideje kako to da se uradi.
Vlada je već najavila uštede – biće odložena izgradnja 700 novih škola, obustavljeno isplaćivanje dodataka trudnicama za popravljanje ishrane i odustaje se od 10 milijardi funti vrednih projekata, koje je odobrio prethodni premijer Gordon Braun.
Građani su, međutim, imali potpuno drugačije ideje o štednji.
Jedan od Britanaca dao je ideju da se kraljičini labudovi prodaju kako bi od njih bila napravljena egzotična jela. Inače, kraljica Elizabeta II je, prema zakonu, vlasnik većine labudova u Britaniji, a meso tih životinja je davno bilo specijalitet među aristokratijom.
Na sajtu vlade našle su se i ideje o ukidanju monarhije. Takođe je predloženo drastično smanjenje broja članova kraljevske porodice koje izdržavaju poreski obveznici.
– Francuzi nemaju monarhiju već 200 godina, a turisti i dalje u velikom broju dolaze u Versaj – napisao je jedan Britanac.
Drugi je predložio da Britanija postigne sa nekom od savezničkih zemalja dogovor o zajedničkom korišćenju skupih i raskošnih ambasada u inostranstvu, dok je na desetine posjetilaca vladinog sajta zatražilo smanjenje razvojne pomoći za siromašne zemlje.
Građani Britanije, takođe, predlažu da se poslanicima ukine plata, kao i to da se ukinu putnički agenti kao posrednici u rezervisanju hotelskih soba za državne službenike.
Među predlozima je i plan da se oko 100.000 zatvorenika, koliko ih ima u britanskim zatvorima, natjera da radi nešto korisno za društvo. Prema jednoj od ideja o smanjenju troškova, zatvorenici bi mogli da kuvaju obroke za javne bolnice ili narodne kuhinje.
Drugi građanin je predložio da se pokretne trake u zatvorskim teretanama preprave kako bi zatvorenici trčeći na njima proizvodili električnu energiju.
Poslat je i prijedlog da se krovovi svih vladinih zgrada, uključujući i zgradu parlamenta, pretvore u povrtnjake iz kojih će se povrće prodavati i tako zarađivati.