LONDON, U posljednje dvije sedmice američki dolar je u odnosu na evro oslabio za više od šest odsto, dok je švajcarski franak u prvoj polovini aprila ojačao 2,5 odsto.
Kursevi najstabilnijih valuta u samo nekoliko sedmica ili mjeseci promijene se više puta nego što su se nekada mijenjali za deset godina – navode finansijski portali.
Japanski jen je od 2008. do 2012. godine, u odnosu na evro, ojačao čak 80 odsto, a onda je do 2014. oslabio za 58 odsto.
Australijski dolar je od 2008. do 2012. ojačao 85 odsto pa oslabio 23 odsto.
Američki dolar je od 2008. do danas u nekoliko navrata jačao te ponovno slabio za 20 odsto.
Rublja je jeku napetosti u odnosima Rusije i Zapada sredinom 2014. godine u odnosu na evro oslabila za 70 odsto, ali je nakon intervencije ruske Centralne banke ojačala za 50 odsto.
Uzrok naglih promjena kursa jeste globalna kriza koja je počela 2007. godine, od koje se neki dijelovi svijeta još uvijek nisu oporavili.
Finansijski stručnjaci navode da su zbog duboke recesije i poremećaja na finansijskim tržištima centralne banke mnogih država odlučile da provedu radikalne mjere kojima žele da stabilizauju nacionalne ekonomije.
Te mjere dovode do naglih promjena u očekivanjima investitora na finansijskim tržištima, koji prebacuju ogromne količine kapitala iz jedne valute u drugu i tako uzrokuju velike promjene u kursu.
Analitičari “Admiral Marketsa” smatraju da će nakon SAD i centralne banke Japana, Švajcarske, Velike Britanije te Evropska centralna banka morati da podignu kamatne stope, pa će kursevi jakih valuta i dalje “divljati”.