LONDON, Kurs evra na međunarodnim valutnim tržištima protekle sedmice kretao se oko najnižeg nivoa prema dolaru u zadnjih devet mjeseci i najniže prema švajcarskom franku u proteklih 16 mjeseci, pritisnut sumornim makroekonomskim pokazateljima.
Kurs evra protekle je sedmice oslabio 0,13 odsto prema američkoj valuti, na 1,3393 dolara. Nastavio je tako kliziti prema dolaru petu sedmicu zaredom. Tokom sedmice ponovo je dotakao i najniži nivo u zadnjih devet mjeseci od 1,3339 dolara, ponajviše pod uticajem podatka o pogoršanju njemačke ekonomske klime.
Naime, indeks poslovne klime njemačkog instituta ZEW za avgust pao je za čak 18,5 bodova, pod uticajem neizvjesnosti povezanih s krizom u Ukrajini, na 8,6 bodova, što je njegov najveći pad u zadnje dvije godine.
U nastavku sedmice pristiglo je još sumornih makroekonomskih izvještaja. Tako je Eurostat objavio neočekivani pad industrijske proizvodnje u evrozoni u junu, a u četvrtak i da je ekonomija evrozone stagnirala u drugom tromjesečju.
U fokusu deviznih tržišta bio je i rusko-ukrajinski sukob, za koji se strahuje da bi mogao zakočiti rast njemačke ekonomije, s obzirom na sankcije Rusiji i razgranate poslove njemačkih kompanija u toj zemlji.
U petak je, pak, Ukrajina objavila da je uništila dio kolone od 23 ruska oklopna vozila, koja su u noći s četvrtka na petak ušla na njenu teritoriju, kao i da su njene snage bile granatirane iz Rusije. Rusko ministarstvo odbrane, međutim, poriče da su ruske snage ušle u Ukrajinu.
Zbog napete situacije između Ukrajine i Rusije, investitori su se okrenuli valutama koje se smatraju utočištem u nesigurnim vremenima, prvenstveno švajcarskom franku i jenu. Tako je kurs evra u petak dotakao 1,2093 švajcarska franka, najniži nivo još od januara 2013. godine.
A iako se i američka valuta smatra utočištem za kapital, protekle sedmice nije znatnije profitirala od napete geopolitičke situacije. Pritisnuli su je, naime, slabiji od očekivanja podaci s tržišta rada i prometa u maloprodaji. Tako je kurs dolara protekle sedmice ojačao svega 0,24 odsto prema jenu, na 102,29 jena.
„Želja za rizikom nestala je sa tržišta nakon naslovnica u vezi Ukrajine. Vidimo da dio investitora koristi jen i franak kao utočište“, kazao je Omer Esiner, analitičar pri Comonwealth Foreign Exchangeu u Washingtonu.
Kurs jena, pak, prema evru nije se znatnije mijenjao protekle sedmice, pa se krajem sedmice evrom trgovalo po 136,99 jena. Hina