NJUJORK, Prošle sedmice je kurs evra prema dolaru porastao više od dva odsto, probivši se po prvi puta nakon šest sedmica iznad nivoa od 1,32 dolara, što se zahvaljuje nadi da će Atina i njezini kreditori ovih dana dogovoriti o uslovima restrukturisanja grčkih dugova.
Cijena evra prema dolaru skočila je prošle sedmice 2,2 odsto, na 1,3220 dolara, najviši nivo od polovice decembra prošle godine. U odnosu na jen, kurs evra porastao je 1,9 odsto, na 101,40 jena.
Cijena dolara prema jenu pala je, 0,4 odsto, na 76,70 jena. Podršku evru pružili su medijski natpisi da su privatni kreditori Grčke ipak spremni dodatno sniziti traženu kamatnu stopu od četiti odsto za nove grčke obveznice, kako bi se postigao sporazum kojim bi Grčka izbjegla bankrot.
Nedavno su pregovori bili prekinuti jer grčka vlada nije pristala na kamatu od četiri odsto, nego je nudila 3,5 odsto, u čemu su je podržali i ministri finansija evrozone. Pregovori se nastavljaju i tokom vikenda, a sporazum se očekuje naredne sedmice. Time bi se ispunili uslovi za drugi paket međunarodne pomoći Ateni i izbjegao bankrot Grčke, kada joj u martu na naplatu stigne ogroman iznos duga po obveznicama.
“Očigledno su se ulagači već navikli na to da grčki pregovori o zamjeni obveznica sporo napreduju. Pravi je rizik za evro mogućnost prelijevanja grčke krize na druge zemlje, kao i to hoće li Portugal trebati novi paket pomoći”, kazala je Ankita Dudani, valutna analitičarka u RBS-u. I dok se problemi grčke prezaduženosti rješavaju, nadziru se problemi sa Portugalom. Prinosi na obveznice te članice evrozone u petak su dosegnuli nove rekordne nivoe.
“Portugal bi mogao biti katalizator slabljenja evra u februaru. Trojka će ispitati pridržava li se Portugal preuzetih obveza u vezi provođenje reformi u sklopu međunarodnog paketa pomoći toj zemlji, a ulagači u obveznice već uračunavaju restrukturisanje portugalskog duga”, kazao je Chris Turner, valutni strateg u ING-u.
To bi moglo spriječiti daljnje jačanje evra, ali s druge strane, i dolar je pod pritiskom od srijede, kada je američka centralna banka najavila da će ključne kamatne stope ostati na rekordno niskim nivoima barem do kraja 2014. godine. To znači da Fed nastavlja voditi labavu monetarnu politiku, a možda je i dodatno popusti. Predsjednik Feda Ben Bernanke kazao je, da bi banka mogla razmotriti daljnje popuštanje monetarne politike kroz kupovine obveznica, ako se uspori rast američke privrede. Zbog toga je u drugoj polovici prošle sedmice dolar bio pod pritiskom. Nakon što je u srijedu dostigao 78,29 jena, najviši nivo u dva mjeseca, do kraja sedmice pao je ispod 77 jena. Hina