NJUJORK, Na svjetskim valutnim tržištima prošle sedmice kurs evra prema dolaru porastao je četvrtu sedmicu zaredom, probivši se, po prvi put nakon četiri mjeseca, iznad nivoa od 1,38 dolara.
Kurs evra prema dolaru ojačao je prošle sedmice 0,4 odsto, na 1,3802 dolara, a u petak je u jednom trenutku dostigao 1,3824 dolara, najviši nivo od kraja oktobra prošle godine.
Cijena evra prema jenu oslabila je, 0,25 odsto, na 140,50 jena.
I dolar je oslabio prema jenu, za 0,7 odsto, na 101,80 jena.
Jačanje evra zahvaljuje se većoj nego što se očekivalo inflaciji u evrozoni, što je ublažilo špekulacije o dodatnom labavljenju monetarne politike Evropske centralne banke.
Prema izvještju Evrostata, u februaru je inflacija u evrozoni iznosila 0,8 ofdsto, više nego što s očekivalo. To je umanjilo strahovanja od deflacije, pa je manje vjerojatno da će čelnici ECB-a na sjednici naredne sedmice dodatno smanjiti ključne kamate ili uvesti neke druge mjere za suzbijanje deflacije.
“Veće od očekivanih brojke o inflaciji smanjile su šanse da bi kamatne stope mogle biti smanjene na redovnom sastanku ECB-a naredne sedmice. Ostajemo tako pri stajalištu da centralna banka neće mijenjati kamate”, rekao je Nick Kounis, analitičar u banci ABN AMRO.
S druge strane, dolar se našao pod pritiskom nakon niza slabijih nego što se očekivalo makroekonomskih pokazatelja. U posljednjem lanjskom tromjesečju američka privreda je porasla 2,4, a ne 3,2 odsto, kako je pokazala prva procjena. Iako je predsjednica Feda Janet Yellen prošle sedmice poručila kako bi se trebalo nešto znatno promijeniti u privrednim izgledima da bi centralna banka izmijenila svoje planove o smanjenju podsticajnih monetarnih mjera, slabi makroekonomski podaci ipak podržavaju špekulacije da bi Fed mogao usporiti tempo smanjenja podsticaja.
U decembru i januaru Fed je smanjio programe kupovine državnih i hipotekarnih obveznica za po 10 milijardi dolara mjesečno. Hina