LONDON, NJUJORK, Najnoviji nepovoljni pokazatelji o stanju privrede SAD juče su na svjetskm deviznim berzama djelimično naškodili dolaru, dok su indeksi akcija u Evropi i Aziji bili u usponu, nakon izvještaja da je kompanija “Britiš ervejz” udvostručila kvartalni profit.
Dolar je na deviznoj berzi u Londonu jutros oslabio 0,2 odsto, na 1,5477 za evro, ali je neznatno ojačao prema japanskom konkurentu – na 104,78 jena.
Istovremeno je evro ojačao, takođe minimalnih 0,2 odsto, prema japanskom konkurentu na 162,18 jena, prema 161,79 na kraju proteklog poslovnog dana.
Jučerašnji nešto niži kurs dolara prema zajedničkoj valuti 15 članica Evropske unije bio je “predodređen” nakon što je saopšteno da je gradnja novih kuća u SAD sada na najnižem nivou u minulih 17 godina, a da potrošačko povjerenja nije nikad bilo lošije od 1982.
Tehnički analitičar singapruske kompanije Fokast Singapur Pak Lai Ng vjeruje da bi evro mogao tokom naredne dvije sedmice da testira nivo od 1,5285 dolara koliko je vredio i 8. maja.
“Trend evra izgleda prilično slabo”, ocjenio je Ng i dodao da zbog toga u narednih desetak dana treba očekivati silaznu korekciju te valute prema dolaru.
Jen je ove sedmice izgubio 1,9 odsto pređašnje vrijednosti prema dolaru i evru i to je bio najveći sedmični pad kursa japanske valute od sredine aprila, navodi se u izveštaju agencije Blumberg.
Slabost jena se može djelom pripisati i tekućim mršavim podacima o kretanjima u japanskoj privredi, čiji rast je očekivano usporen, jer u dobroj mjeri zavisi od američke ekonomije koja je već mjesecima u kriznom stanju.
Japanska novčana jednica je u posljednje vrijeme iskazivala slabost ne samo prema dva osnovna berzanska konkurenta – evru i dolar, već i u odnosu na neke druge slabije valute, uključujući australijski i novozelandski dolar, navode tržišni eksperti u Londonu.
Na tržištima akcija juče je bilo nešto življe nego u većem dijelu ove sedmice, a glavni svjetski indeks akcija MSCI napredovao je u Londonu 0,4 odsto, na 1.552,01 poen, nakon što su hartije svih deset grupa, koje prati ovaj indikator, poskupile.
MSCI indeks je tokom ove poslovne nedelje ojačao 2,6 odsto, poslje više uzastopnih izvještaja koji su ukazivali na rast kvartalnih zarada poznatih kompanija i najave da bi Kina mogla da kupi udio u BHP Biliton.
“Zarade su bolje od očekivanih, a preuzimanja i akvizicije se još obavljaju”, ukazao je na razlog trenutnog rasta globalnih indeksa akcija menadžer Matje-Bordo Grul iz pariske finansijske grupe Rišelje finans.
Povoljnija klima na evropskom tržištu akcija tokom današnje trgovine ogledala se i u rastu vrijednosti Dauz džons Stok 600 indeksa za 1,1 odsto. U isto vrijeme Azijsko – pacifički indikator akcja napredovao je nešto skromnije – 0,7 odsto.