BEOGRAD, Ministar ekonomije i regionalnog razvoja Mlađan Dinkić kaže da će dinar ostati stabilan, ali da NBS mora brže da reaguje u slučaju drastičnih kolebanja kursa.
“Uvjeren sam da će dinar ostati stabilan i da je kolebanje prošle nedjelje bilo privremeno što pokazuju i trendovi iz poslednjih nekoliko dana”, rekao je Dinkić. On je kazao da NBS ima rekordno visoke devizne rezerve koje iznose više od deset milijardi evra.
“Potpuno je jasno da bez stabilnog dinara nema ni stabilne ekonomije i to je jasno i guverneru Radovanu Jelašiću. Vidite da se dinar stabilizuje, da jača u odnosu na evro i ta će se tendecija nastaviti i do kraja godine i imaćemo relativnu stabilnost dinara”, rekao je Dinkić.
Ministar ekonomije je kazao da svi moraju da se nauče da dinar može blago da fluktuira samo da te fluktuacije ne budu drastične. “Ako dođe do drastičnih fluktuacija dinara NBS mora brže da reaguje sa intervencijom, jer ima puno deviznih rezervi na raspolaganju”, rekao je Dinkić.
On je ocijenio da se neće ni približno ponoviti drastičan pad dinara kao što se to desilo krajem prošle godine. “Tada smo imali efekat najveće svjetske ekonomske krize kada su banke krenule u panici da naplaćuju kredite privredi što je dovelo do iznošenja milijardu evra u poslednjem kvartalu prošle godine iz Srbije ka inostranstvu”, naveo je Dinkić i dodao da sada situacija nije takva.
Privrednici zahtjevaju sigurnost kursa
Vodeći privrednici su odlučni u namjeri da se mora postići stabilnost kursa i navode da se samo tako može obezbijediti normalan ambijent za poslovanje. U protivnom, kapital iz Srbije vrlo lako mogao bi da se preseli u okruženje. U razgovorima sa predstavnicima vlasti, privrednici su više puta ponovili da je predvidivost kursa jedna od velikih tekovina izlaska iz recesije.
Nestabilna domaća valuta, kako kaže Toplica Spasojević, predsednik Holding kompanije “ITM grupa“, znači kažnjavanje svih onih koji su investirali, zapošljavali nove radnike i širili na nova tržišta, a razvoj bazirali na kreditima. Isto važi i za građane koji su rješavali životna pitanja zaduživanjem kod banaka.
Direktna posljedica slabljenja dinara, kaže on, jeste manje zapošljavanje, manji prilivi od poreza, ali i opasnost da se investicije sele u region. “Ne može niko da me ubijedi da je ekonomija Makedonije, BiH i Hrvatske bolja od naše, pa imaju stabilan kurs. Kreatori ekonomske politike moraju da budu svjesni da opasnost nije od inflacije već od recesije“, upozorava Toplica Spasojević.
Zbog jačanja evra svi su kažnjeni i zaposleni sa fiksnim platama i preduzeća koja su profitabilna.
“Zašto neko nije na vrijeme odreagovao kada je evro počeo da jača. Pa, zato i imamo aranžman sa MMF-om. Ili je postojao neki drugi cilj za koji ne znamo. Ako Vlada ne može da obezbijedi stabilan ambijent za poslovanje, onda to pitanje treba da se prenese u parlament. Mi privrednici pitamo da li ova zemlja hoće prosperitetnu ekonomiju i uspješnu privredu, ili želi da svi kapital preselimo u okruženju“, ukazuje Spasojević. B92