SARAJEVO, Na tržištu kapitala u Federaciji BiH u posljednjih pet godina bilježi se konstantan rast ukupnog prometa, a koji se kretao od 244 miliona KM u 2011. godini pa do 1,2 milijarde KM u 2015. godini, rekao je u direktor Sarajevske berze Tarik Kurbegović.
Od ukupnog prometa, primarna trgovina se kretala od 90 miliona KM u 2011. godini do 615 miliona KM u prošloj poslovnoj godini, dok se redovna berzanska trgovina u posljednje četiri godine u prosjeku kretala oko 105 miliona KM, sve do prošle godine kada je iznosila 364 miliona KM, kazao je Kurbegović.
Svi ovi podaci, kako kaže, pokazuju da se ni u kojem slučaju ne može govoriti “o silaznoj putanji tržišta kapitala”.
Što se tiče sivog tržišta hartija od vrijednosti, direktor SASE ističe da ono uopšte nije karakteristika današnjeg ili trenutnog stanja tržišta kapitala.
“Ovo je više bila odlika tržišta kapitala na samim počecima njegovog uspostavljanja i počecima rada kada su ljudi više bili voljni prodati svoje akcije na ulici nego ići u brokerske kuće koji su jedini ovlašteni posrednici u prometu hartijama od vrijednosti. Usavršavajući mehanizme onesposobljavanja ovakvog uličnog „poslovanja“, danas je to gotovo iskorijenjeno, tako da nema govora o uticaju na kredibilitet tržišta”, rekao je Kurbegović.
Glavne aktivnosti Sarajevske berze u prošloj godini su se ogledale u izradi novog web portala SASE, sa novim i proširenim obimom informacija o trgovanju, emitentima, finansijskim izvještajima, pokazateljima, a osim toga, izrađena je i potpuno nova platforma za objavu informacija o emitentima – public disclosure platform.
Na pitanje kako privući strane investiture, kazao je da bez obzira na to da li se radi o stranom ili domaćem, svaki investitor koji investira u hartije od vrijednosti svoju investicionu odluku donosi na osnovu dva osnovna parametara: očekivani prinos od investicije i rizik investicije.
“Da bi investitori uopšte mogli procijeniti ove parametre kod jedne kompanije, moraju imati na raspolaganju pravovremene i, prije svega, tačne informacije o njenom poslovanju, uključujući i periodične finansijske izvještaje i cjenovno osjetljive informacije. Stoga je prvi korak ka privlačenju investitora striktno sprovođenje propisa koji regulišu izvještavanje. Drugi, vrlo važan faktor, jeste zaštita akcionara, bez obzira na to da li se radi o većinskim ili manjinskim akcionarima. Za ovo je potrebno da država propiše striktne minimalne standarde upravljanja, koje moraju poštovati sva akcionarska društva. Vrlo bitan faktor za strane investitore jeste likvidnost tržišta, a trenutno najoptimalniji način za povećanje likvidnosti jeste regionalno uvezivanje berzi, čime bi se interno povećala regionalna likvidnost, a što bi za posljedicu imalo privlačenje stranih investitora, koji bi onda još dodatno uvećali likvidnost”, rekao je Kurbegović. Fena