BANJALUKA, Brojni stanovnici Srpske primorani su da žive kao podstanari ili kod roditelja, zbog toga što nemaju dovoljno novca ni uslova za kupovinu stana ili kuće, koji, kako ističu u agencijama za nekretnine, i pored “pada” cijena uglavnom ostaju nerasprodati i prazni.
Da je krov nad glavom za mnoge nedostižan san, smatra i predsjednik Sindikata građevinarstva i stambeno-komunalne djelatnosti RS Dragana Vrabičić, koja ističe da je do toga dovela isključivo slaba platežna moć.
– Mnogi stanovnici u RS svojim platama nisu u mogućnosti da kupe stan, kuću, pa čak ni plac, jer većina ima niska primanja. Na primjer, zaposleni u građevinarstvu sa platom od 370 maraka ne mogu ni da pomisle na stan, pa čak ni od nekih 40-45 kvadrata, jer nemaju novca da bi pokrili ratu za njega – istakla je Vrabičićeva.
U većini agencija za nekretnine u RS ističu da su cijene nekretnina dosta niže nego prethodnih godina, ali da je broj kupaca gotovo prepolovljen. Prema riječima vlasnika banjalučke agencije za nekretnine “Euro-agent” Senke Gatarić, cijene nekretnina su dosta pale.
– Cijene kvadrata stana u Banjaluci zavise isključivo od lokacije i gradnje, i kreću se od 1.400 do 1.800 KM. Rijetki kupci su uglavnom mladi bračni parovi, koji najčešće traže jednosoban ili manji dvosoban stan – istakla je Gatarićeva.
Iako su cijene placeva dosta povoljnije, Gatarićeva ističe da je mnogo više zainteresovanih za kupovinu stana.
– Cijene placeva u Banjaluci zavise od lokacije, pa tako kvadrat u Jablanici ili Kuljanima košta 20 maraka, na Petrićevcu i Starčevici oko 100 maraka, dok se na Laušu mogu pronaći po cijeni od 50 do 70 maraka – kazala je Gatarićeva.
Vlasnica agencije “Marić nekretnine” u Modriči Emilija Marić kaže da su cijene stanova nerealno visoke, ali da bi njihova prodaja po nižim cijenama upropastila građevinare.
– U Modriči cijena kvadrata stana nove gradnje košta od 1.200 do 1.400, dok je stara gradnja od 600 do 800 maraka – istakla je Marićeva i naglasila da je prodaja slaba, te da se uglavnom prodaju manji i jeftiniji stanovi i garsonjere.
U prijedorskom preduzeću za promet nekretnina “Agent” kažu da gotovo više niko ne kupuje stanove za gotovinu.
– Cijene se kreću od 1.000 do 1.100 KM za kvadratni metar za stanove u staroj gradnji i 1.500 KM za stanove u novogradnji – rekli su u ovom preduzeću.
Ista situacija je i u agencijama za nekretnine u Gradišci, u kojima ističu da samo rijetki pazaruju stanove.
– Situacija u posljednje tri godine veoma je teška. I ono što se proda, uglavnom je starija gradnja – istakao je direktor Privrednog društva “Arting invest” Boško Kasagić.
U agenciji “Siti” u Gradišci ističu da je najteže prodati stanove nove gradnje u centru grada, koji koštaju od 1.200 do 1.400 KM po kvadratu, dok su stanovi stare gradnje u centru grada od 800 do 1.100 KM po kvadratu.
Ekonomski analitičar Zoran Pavlović rekao je da ekonomska situacija diktira ponašanje mladih i svih onih koji nemaju svoj stan.
– Opterećenja na stanogradnju iz godine u godinu su povećavana, zbog čega cijena nekretnina u novogradnji ne može da bude niža nego što je sada na tržištu, bez obzira na to što nema velike potražnje – kazao je Pavlović.
Dodao je da je problem u tome što ne postoji dugoročna strategija razvoja gradova, u smislu da gradovi i opštine pripreme lokacije za gradnju, čime bi bila jeftinija i gradnja. Oni koji odluče da žive kao podstanari moraju mjesečno da izdvoje nekoliko stotina maraka za kiriju, a iznajmljivanje stana najskuplje je u Banjaluci, gdje je za jedan dvosoban stan potrebno između 400 i 500 maraka, dok su u manjim gradovima i opštinama ove cijene znatno niže.
I iz udruženja Pokret potrošača RS poručuju da je niska platežna moć domaćinstava najodgovornija što mnogi moraju da rentiraju, umjesto da kupe sebi stan.
– Zbog niskih primanja, mnoga domaćinstva su u situaciji da sebi priušte samo osnovne životne potrepštine, zbog čega o kupovini bilo kakvih nekretnina i ne pomišljaju – istakli su u ovom udruženju.
Subvencije
Ministarstvo porodice, omladine i sporta RS ove godine odobrilo je 404 zahtjeva za subvencionisanja kamate na stambene kredite za mlade i mlade bračne parove u iznosu od jedan odsto postojeće kamate na odobreni kredit iz sredstava Investiciono-razvojne banke RS.
– Od 2008. godine odobreno je 1.850 zahtjeva i zaključno sa ovom godinom ukupno će za ovaj program biti izdvojeno 3.200.000 KM – istaknuto je u ovom ministarstvu. Glas Srpske